Czy dobra ilustracja pomaga w zrozumieniu książki?

Teraz każda dobra reklama powinna posiadać jakiś obrazek, żeby w lepszy sposób dotarła taka reklama do przyszłego odbiorcy. Wiadome jest, że grafika trafniej zapadnie w pamięć.
Podobnie jest w książeczkach dla najmłodszych.

Nowy Jork
kluby fitness
Dobre ilustracje w książkach dla dzieci są tak samo ważne jak tekst. Dzięki dobrym ilustracjom w książeczkach dziecko staje się czytelnikiem jeszcze nim nauczy się składać literki. W przeszłości książeczka z obrazkami była pierwszym kontaktem ze sztuką. Tak jest i dzisiaj. Ilustracje z pewnością prowadzą do usamodzielnienia się czytelnika. Za pomocą ilustracji potomstwo dojrzewa do wieku, kiedy dowiaduje się, że za ilustracjami stoi twórca. Za pomocą ilustracji dziecko widzi, że myszka jest Myszką Mickey, a raz rockową bohaterką. Za każdym razem jest to myszka, jednak to w jaki sposób obecnie się prezentuje jest pokazane w szczególny sposób. Kiedy wcześniej książka została przeczytana przez mamę lub tatę, dziecko za pomocą ilustracji może opowiedzieć ją sobie po swojemu.
Oglądając ładne ilustracje, w łatwiejszy sposób możemy zapamiętać książeczkę. Dzięki ilustracjom można prosto do niej powrócić np. przebywając z dzieckiem na spacerze. Można rozpocząć swoją opowieść słowami: A przypominasz sobie jak myszka…? Najlepiej kupować dziecku rozmaite książeczki. Następna powinna wyróżniać się od poprzedniej i być zbudowana na schemacie innym niż dziecko już poznało. Wszystkie ilustracje są niczym słowa. Każdorazowo ilustracje mogą przedstawiać zdarzenie w inny sposób.

Gdy biblioteka dziecka będzie skonstruowana w monotonny sposób, moglibyśmy być pewni, że zaprzepaściliśmy swoją szansę. W Polsce istnieje wielu ilustratorów periodyków. Ich nazwiska można by przeczytać w internecie.
Tags:  , ,