Ekoprodukty – istotne kwestie?

Trend na produkty ekologiczne pokazuje, że sięgamy po kosmetyki i pożywienie wyższej jakości. Nie zmienia to faktu, że nie wszystko, co droższe i w atrakcyjnym opakowaniu jest najlepsze.

Decydując się na kosmetyki naturalne, trzeba rozpocząć od polecanego producenta.

Półka oznaczona napisem kosmetyki ekologiczne nie zawsze oferuje autentycznie to, czego szukamy. Mylące potrafią być też etykiety: naturalny krem aloesowy może zawierać skrajnie inne ingrediencje. Pierwszym krokiem jest zatem wybór optymalnego sklepu na zakupy. Renomowany sklep ekologiczny (zobacz również ekologiczny hotel) oferuje głównie artykuły z certyfikowanych upraw, nietestowane na zwierzętach i bez sztucznych utrwalaczy.

krem do twarzy aa

Autor: Dermedic
Źródło: Dermedic

Zwracaj uwagę na etykietę

Wszystkie ważne informacje kryje rzecz jasna etykietka i to ona rozwiewa tajemnice produktu. W przypadku gdy jest przepełniony cyframi, to możemy mieć pewność, że to tylko powierzchownie eko kosmetyk. Im więcej ingrediencji pochodzenia organicznego, tym rzecz jasna lepiej. Najbardziej wartościowe wyroby nie posiadają w swym składzie syntetycznych zapachów i nie powinny uczulać.

Pożywienie spod znaku eko

Nie zapominajmy, że żywność niekoniecznie wskazuje na ekologiczne uprawy. Tutaj reguły wyznacza UE i to ona decyduje o wskazanych certyfikatach dla upraw. Warzywa i owoce powinny być więc hodowane na odpowiedniej ziemi i bez używania chemicznych oprysków(więcej). Decydując się na chociażby olej z wiesiołka, tak jak w wypadku kosmetyków trzeba przeczytać jego skład. Oczywiście pozostałe sztuczne elementy powinny budzić wątpliwość.

Ceny produktów ekologicznych

Stopniowo przyzwyczajamy się do tego, że za jakość musimy płacić po prostu więcej. Mimo wszystko w tym przypadku także nie można za bardzo dać się oszukać wysokim cenom. To kolejny chwyt marketingowy, który bazuje właśnie na tej naszej „nowej świadomości”. Ekologiczne warzywa i kosmetyki muszą być droższe, ale nie są to towary na tyle prestiżowe, żeby mogli używać ich jedynie najbogatsi.

Wybieraj rozsądnie

Coraz częściej zakupy poprzedzamy sondażem w Sieci – czytamy opinie o artykułach, dokonujemy wyboru sprawdzonych producentów (Białystok kreon travix). To dobry zwyczaj, chociaż rzeczywiście sięgają po niego tylko uparci i dociekliwi. Najważniejsze to nie pozwolić się zwieść cenie i opakowaniu, a w dobrym sklepie takiego rodzaju problemu nie ma.