Jak eksportować jabłka do Indonezji i kto od nas jeszcze kupuje te owoce?

Nasze jabłka docierają na stoły mieszkańców coraz bardziej egzotycznych państw. Nim podejmiemy decyzję o exporcie naszych produktów, należy zapoznać się z wymogami.
Export jabłek do Indonezji musi posiadać świadectwo fitosanitarne, jakie jest wydawane w oparciu o importowe pozwolenie przez organizację ochrony roślin tego kraju.

Drink Blue Margarita

Autor: Camino Real
Źródło: Camino Real
Eksportowane mogą być jedynie jabłka, które są wyprodukowane w sadach, które zostały zarejestrowane przez PIORIN. Jabłka wywożone do Indonezji powinny być wolne od ziemii i innych pozostałości roślin. Drewniane opakowania powinny zostać oznakowane zgodnie ze Standardem ISPM 15. Każdy przewóz musi zostać zgłoszony do systemu indonezyjskiego Prior Notice i powinien posiadać Świadectwo zdrowia. W punkcie wwożenia dowolna dostawa (Horeca restauracje) jabłek powinna zgłoszona zostać do kontroli fitosanitarnej.

W państwach, które przywożą polskie jabłka, są różne wymagania. Co poniektóre chcą importować jabłka jedynie najwyższej jakości, natomiast inne małej jakości. Różnice cen pomiędzy jabłkami odmiennej jakości są ogromne. Niekiedy dochodzą nawet do stu procent. Najwięcej owoców jabłoni wywozimy do państw Europy wschodniej. Innym problemem są odmiany jabłek. W międzynarodowym obrocie są wersje jabłek o różnej handlowej wartości. Największe ceny mają jabłka odmian jednokolorowych. Do arabskich państw eksportować można tylko jabłka czerwonego koloru oraz o słodkim smaku. Zaś do państw Europy wschodniej eksportujemy jabłka dwukolorowe o rozmaitym smaku. Pośród produktów ogrodniczych jabłka są hitem eksportowym naszego kraju. Także sprzedaż zagęszczonych soków idzie za granicą dobrze.

Polska jest największym eksporterem jabłek na świecie. Mocny export jabłek związany jest z zagraniczną sprzedażą koncentratu jabłkowego soku. Pod tym względem Polacy są drugim eksporterem oraz wytwórcą na świecie. Jabłkowy sok kupują od nas także Chiny.