Jak mówią badania najmłodsi najchętniej i najwięcej uczą się właśnie poprzez zabawę

Wakacje, to ulubiona pora roku przez wszystkich, zwłaszcza przez najmłodszych, którzy uwielbiają spędzać całe dnie na zewnątrz, na zabawie z innymi. A zabawa ta może być naprawdę udana, wszystko jednak zależy od tego jak zorganizuje się dzieciakom wolny czas.

Niemowlak i jego zabawki

Autor: Donnie Ray Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Kłopot może wystąpić wówczas, gdy pogoda nie dopisuje i są one zmuszone przebywać całymi godzinami w domu. Niemniej odpowiednio dobrane gry i zabawy sprawią, że i wówczas nasze pociechy nie będą znudzone. Najmłodsi uwielbiają przede wszystkim te zabawy, które przypominają im życie dorosłych. Stąd też na przykład odkurzacz zabawka to dokonały pomysł, aby dzieci mogły zorganizować sobie zabawę w sklep i sprzedaż różnych produktów. W zabawie tej lubią uczestniczyć przede wszystkim dziewczynki, z kolei chłopcy lubią zabawę w „męskie” zawody. Piła dla dzieci będzie zatem odpowiednim zakupem, gdy chłopcy będą chcieli założyć dziecięcy zakład stolarski, z kolei jeśli będą chcieli pobawić się w zakład naprawczy, najlepiej zakupić skrzynkę z przydatnym narzędziami.

Poza zabawą w „zawody” dorosłych (zobacz), maluchy uwielbiają także gry i zabawy zespołowe, podczas których mogą rywalizować ze sobą lub ze sobą współgrać. Zabawa w ganianego, chowanego, czy popularne zabawy z piłką, to tylko przykłady rozrywek, nad jakimi najmłodsi mogą spędzić niemałą ilość godzin codziennie. Kiedy na dworze jest pochmurnie, spiszą się z kolei planszówki, w których można pokonać innych uczestników i coś wygrać.

Klocki drewniane, zabawki

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Maluchy lubią spędzać swój wolny czas z rówieśnikami, niemniej nie zapominajmy także, że uwielbiają spędzać czas też z rodzicami, w szczególności, gdy ci na co dzień stale pracują i nie mają dla najmłodszych zbyt dużo czasu.

Szukasz interesujących danych na omawiany temat? Zapewne pod tym odnośnikiem (http://www.majstersztyk.krakow.pl/) odnajdziesz takie wiadomości, które okażą się dla Ciebie niezwykłe.

Rodzice niekiedy unikają zabaw z dziećmi, twierdząc, że są na to za starzy lub zakładając, że maluchy powinny się bawić wyłącznie ze swoimi rówieśnikami. Nie jest to oczywiście dobre podejście – tu przyjdą z pomocą zabawki edukacyjne. Zabawy z najmłodszymi to świetny sposób na zgłębienie z nimi relacji, na rozeznanie się w ich potrzebach i tego w jaki sposób zachowują się w konkretnych sytuacjach. Rodzice mogą dzięki temu lepiej je wychowywać, korygować zachowania, tłumaczyć i wyjaśniać, tym bardziej, że jak pokazują badania dzieci najlepiej uczą się właśnie poprzez zabawę. Wykorzystajmy więc to.

Tags:  ,