Jak najlepiej czynnie spędzić czas wolny

Ruch i obciążanie szkieletu najsilniej regulują pracę komórek kostnych, stymulując kościotworzenie. Treningi fizyczne powiększają masę muskułów, co sprzyja wzmacnianiu kośćca. Mają także oddziaływanie na zachowanie funkcji mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi sylwetki jak też synchronizację ruchów.

Minimalizuje to ryzyko upadków, jakich konsekwencją u osób z osteoporozą, są złamania . Aktywność fizyczna jest potrzebna w każdym okresie życia , w wieku dojrzewania pozwala utworzyć silne kości, u dorosłych zachować je, zaś u osób starszych może zahamować tempo ubytku masy kostnej, zapobiegać upadkom, a przez to złamaniom osteoporotycznym.

rowerzysta

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Ruch ma na celu poprawę stanu zdrowia i zależy od wieku, ogólnej sprawności, chorób towarzyszących, odporności mechanicznej kośćca, obecności lub braku złamań, możliwości diagnostycznych jak też materialnych. Właściwie dopasowany ruch zwiększa gęstość kości, przez co sprzyja jej wytrzymałości, zapobiega pierwszemu jak też (szczegółowe informacje-wciśnij na link tę zakładkę) kolejnym złamaniom, poprawia jakość życia, wydłuża czas życia. Przebiegi starzenia tyczą się nie jedynie narządu ruchu (deficyt masy kostnej, przemiany zwyrodnieniowe w obszarze stawów), lecz obejmują też inne układy (oddechowy, krążeniowy, nerwowy), powstają metaboliczne zaburzenia. Brak ruchu u starszych osób pogłębia dysfunkcje całego organizmu- .

Jaki wariant ruchu wybrać? Spokojny start – spacerek. Jest bezpieczny jak też naturalny, są w stanie go uprawiać wszyscy bez względu na wiek. Spacerowiczów nie ogranicza też pogoda. Jesienią wystarczy tylko włożyć płaszczyk przeciwdeszczowy, kalosze i można ruszać na szlak. A walorów takich wędrówek jest wiele: dotlenienie organizmu, poprawienie sprawności układu oddechowego oraz naczyniowo-sercowego. Spacerując, spalamy w godzinę 200 kalorii, jeżeli troszeczkę przyspieszymy, nawet trzysta. Z kijkami – nordic walking. Nordic walking jest łatwy i bezpieczny dla każdego. Kije minimalizują nacisk na biodra i kolana. Dzięki nim w trakcie spaceru pracuje również więcej grup muskułów, a więc spalamy sporzej kalorii – mniej więcej czterysta w godzinę.

turyści w górach, wycieczka

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Troszeczkę prędzej – bieganie. Kosztuje tyle, co nic. Starczą dresy, wygodne buty i możemy ruszać. Najlepiej biegać po śniadaniu (dlatego że na czczo nie jest zdrowo) oraz przed południem. Nie musimy też wcale zbytnio się śpieszyć. Korzystniej jest biegać wolniej, ale dłużej. Jeśli wytrwamy godzinę, spalimy 400 kalorii- Jednodniowa wycieczka – co warto ze sobą zabrać?.