Jak wybrać dobry sprzęt górski?

Gdy naszym hobby jest wędrowanie po górach, wspinaczka także przy okazji przykładowo zwiedzanie jaskiń powinniśmy posiadać dobrze dobrany sprzęt, który da nam wygodę i poczucie bezpieczeństwa w czasie wyjazdów.

Sprawdzony sklep górski jest w takim przypadku bezcenny. Często, o wiele za często słyszy się w różnych serwisach informacyjnych wiadomości o ludziach, którzy tracą życie na szlakach, gdyż wybierają się w góry bez przygotowania. To nie warunki pogodowe i trudność szlaku są przyczynami wypadków. To ludzka głupota.

Polskie góry

Źródło: http://www.tatry.info/

Bo jakże w inny sposób określić chodzenie w wysokie góry w sportowych trampeczkach, które nie dają podparcia stopie i nie mają w ogóle przyczepności na skale. Albo, co zwykle widać w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy wtedy pojedynczy mokry kamień i wypadek gwarantowany. Przy dobrych wiatrach skręcenie lub złamanie nogi. W najgorszej sytuacji upadek w przepaść. A jak nazwać kogoś kto wybiera się w góry bez mapy, wchodzi na szlak nie wiedząc dokąd prowadzi i jak wrócić? Albo osoby, które udają się na przechadzkę do jaskini bez światła, bez kasku i nie zdając sobie sprawy, że trzeba się tam poczołgać i korzystać z łańcuchów? Albo ci, którzy nie umieją czytać oznaczeń szlaku? To nie są wymyślone historie i to nie są jednostkowe przypadki. Takich ludzi są tysiące. Jeżeli twoją pasją są góry przyszykuj się do wyjazdu porządnie.

Warto mieć jeden solidny sklep górski. Wybierzmy ten, w którym pracują pasjonaci i specjaliści, którzy pomogą dobrać najlepiej ekwipunek. Trzeba na początku odwiedzić parę miejsc, możemy także poczytać opinie w sieci. Nie jest trudno trafić na te strony, wystarczy jedynie fraza „sklep górski Wrocław” wpisane w wyszukiwarkę. Gdy już podejmiemy decyzję, gdzie chcemy się zaopatrzyć, musimy pomyśleć w co. Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie powinniśmy myśleć o wyprawie w góry.

Pierwsza i najważniejsza sprawa to buty. Odpowiednio dopasowane, wygodne i wysokiej jakości. Mogą być pół rozmiaru większe niż te, które wkładamy na co dzień, po długich wędrówkach stopy (ostrogi leczenie) często puchną, a obuwie nie może nawet w takich sytuacjach uciskać. Naturalnie buty nie mogą być za luźne, gdyż wtedy mamy gwarantowane skręcenie stawu na pierwszym lepszym kamieniu. Miejmy na uwadze, że nie ma butów do wszystkiego. Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy chodzić po lodzie. Jeśli planujemy wędrówki zimowe nie zapomnijmy by kupić raki turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. Gdy planujemy uprawiać wspinaczkę lodową, kupmy raki do tego przeznaczone. Turystyczne do wspinaczki nie będą odpowiednie.

Jeżeli mamy w planach się wspinać nie zapomnijmy o butach do tego celu. Tak właściwie, jeśli mamy buty do wspinaczki ściankowej nie musimy nabywać nowej pary. jeżeli te, które mamy są sprawdzone i idealnie czujemy w nich stopnie – to świetnie. Dobre buty na ściankę zdadzą egzamin także w skałach. Oczywiście, nikt nam nie broni sprawić sobie nową parę. Być może do wspinaczki skałkowej lepsze będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz odwrotnie, bardziej miękkie. To wszystko jest zależne od osobistych preferencji. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Gdy w wyszukiwarkę wpiszemy hasło „dobre buty na ściankę 2012” na pewno trafimy na najnowsze propozycje.