Kilka słów o mało popularnym sporcie wodnym

Kitesurfing to odmiana surfingu, technicznie podobny do windsurfingu. Główna różnica to forma prowadzenia deski . Jest ona używana na krawędzi, podobnie do snowboardu. Odmiennie w windsurfingu deskę prowadzi się płasko. Sporty te uprawiane są zarówno na słodkowodnych zbiornikach, gdzie obecne są sprzyjające wiatry, jak i na wodach morskich. Osoba biorąca udział w akcji typu kiteboard obóz wie jak ważny jest problem odpowiedniego sprzętu. Występują tutaj trzy podstawowe przedmioty: latawiec, bar, deska.

Bar złożony jest przeważnie z czterech linek, haka mocującego oraz drążka sterowniczego. Hak i linki przymocowane są do specjalnego trapezu, który może stanowić siedzenie dla osoby sterującej. Może ale nie musi, ponieważ niektórzy kitesurfurzy nie używają go w tym celu, na rzecz efektownych trików. Znane są na przykład: kiteloopy czy handle passy.

kitesurfing

Autor: troy_williams
Źródło: http://www.flickr.com

Następny element sprzętu profesjonalnego kitesurfura to oczywiście deska. Najczęściej deska taka ma długość od 1 do 2,5 metrów. Deski dzielą się na specjalizowane oraz niespecjalizowane. Niespecjalizowane to po prostu zwykłe deski surfingowe. Natomiast deski specjalizowane potrafią pozostać na wodzie, oczywiście bez obciążenia na nich. Żeglując dryfują one na wodzie oczywiście dzięki latawcowi i jego sile ciągu. Elementarne właściwości na jakie się patrzy przy kupnie deski to długość, kształt oraz wyporność – tu zależy wszystko od gustu. Wszystkiego dowiesz się tutaj: .

Źródłem energii w kitesurfingu jest latawiec. mamy jego różne typy, uzależnione między innymi od powierzchni czy sztywności.

Miałeś możliwość, by tu przeglądnąć intrygujący artykuł? Chcesz więcej? Więc naciśnij odnośnik (https://www.rehabilitacje.org/borelioza) i przenieś się na następną witrynę z różnymi wpisami.

Dzielą się one na trzy rodzaje: LEI, bow oraz komorowe. Latawce typu bow charakteryzują się bardziej zakrzywionymi liniami natarcia i są bardziej płaskie. Z kolei latawce komorowe są bardzo podobne swoją budowa do paralotni. Latawce LEI mają sztywną krawędź natarcia i specjalne listwy usztywniające.

Podsumowując kiteboarding stanowi w miarę bezpieczny sport, pod warunkiem, że posiadamy odpowiednią wiedzę, sprzęt oraz umiejętności. Wszystkie te trzy elementyzdobędziemy u profesjonalnych instruktorów prowadzących kursy iko lub uprawiających już ten sport ludzi: .