Kultywowane od wielu lat ideały harcerskie wciąż są żywe i przekazywane kolejnym pokoleniom

Bardzo dużo ludzi uwielbiających turystykę pieszą było w przeszłości związanych z harcerstwem. Dzisiaj jako dorośli pragną zaszczepić własną pasję do pieszych wędrówek w swoich pociechach. Wyjeżdżają z nimi w Bieszczady lub w Tatry i wskazują okolice, które odkrywali, gdy byli w ich wieku.

Obyczaje harcerskie istnieją od dawna oraz są wyznawane przez następne pokolenia. Znakiem tego ruchu od kilkudziesięciu lat jest lilijka harcerska. Jej zarys wziął się od zwieńczenia magnetycznej igły kompasu, która symbolizowała północ. Spełnia ona w harcerstwie bardzo ważną funkcję, pokazuje harcerzom prawidłową ścieżkę, którą powinni kroczyć, by żyć w harmonii z wyznawanymi przez harcerstwo ideałami, takimi jak ojczyzna, zdobywanie wiedzy i cnota.

obóz

Autor: Lwp Kommunikáció
Źródło: http://www.flickr.com

Standardowa lilijka harcerska jest też częścią krzyża harcerskiego, przyszytego zwyczajowo nad lewą kieszenią mundurku. Strona ze sprzętem dla harcerzy.
Na wartościach harcerstwa wychowało się wiele pokoleń, i to one dzisiaj przekazują je dzieciom. Niejednokrotnie więc kupują nosidełka turystyczne i wyjeżdżają na tułaczki po górach czy polach, przybliżając maluchom historie z przeszłości.

Teraz harcerstwo prawdopodobnie nie jest tak popularne, jak było kiedyś. Jednak ciągle dosyć sporo maluchów, niejednokrotnie dopingowanych przez opiekunów, zapisuje się do tej organizacji, a lilijka harcerska nieprzerwanie pokazuje drogę kolejnym pokoleniom, które chcą żyć zgodnie ze wspomnianymi wcześniej normami. Nie dziwi więc, że na górskich szlakach da się spotkać nieraz dorosłych, byłych harcerzy, wyposażonych w nosidełka turystyczne, w których niosą własne pociechy. E-sklep dla podróżników, oferujący nosidełka.
Najprawdopodobniej harcerstwo nie będzie liczyło już nigdy tyłu członków co w przeszłości, aczkolwiek nadal jest ruchem wyjątkowo ciekawym.

Ten wątek Cię zainteresował? Zatem odsyłam tu, ponieważ znajdziesz tutaj interesujące dane na omawiane zagadnienie, które godne są zainteresowania.

Szczególnie, że praktykowane tam wartości są ponadczasowe i może się do nich odwołać właściwie każdy. Poza tym należące do harcerstwa dzieci mają możliwość poznać wiele ciekawych ludzi oraz nauczyć się użytecznych umiejętności, które później im się przydadzą. Nie bez znaczenia jest też to, że liczne wycieczki z rówieśnikami ułatwią młodym harcerzom zbudowanie przyjaźni często trwających przez całe życie.