Marmur czy granit – sprawdź, który kamień jest lepszy do wykonywania płyt na groby

Śmierć to jedno z najgorszych zdarzeń w rodzinie. Potrzeba naprawdę wiele czasu, by poradzić sobie z odejściem jednego z rodziców, brata czy dziecka. Tak naprawdę nigdy nie można się z tym pogodzić, toteż należy chociaż zatroszczyć się o odpowiednie miejsce spoczynku dla zmarłej osoby, aby bez względu na czas móc iść na cmentarz oraz uczcić pamięć o niej.

Jedną z kluczowych kwestii podczas zamawiania nagrobka jest wybór kamienia, z którego będzie robiona płyta. Do dwóch najbardziej popularnych typów zaliczają się granit oraz marmur. Który z nich wybrać?

nagrobek kamienny

Nagrobki granitowe są chętnie wybierane, ponieważ to niebywale mocny materiał. Nie zagrożą mu niekorzystne warunki atmosferyczne, ani duży mróz, ani mocne słońce. Marmur nie sprawdzi się tak dobrze, jeśli zapomnimy o jego konserwacji. Wymaga naprawdę dużo zachodu, by utrzymać go w pożądanej kondycji i przez lata wyglądał tak, jak trzeba. Chociaż przeze wielu ludzi uznany jest za kamień luksusowy, to trzeba niemało działań, aby tak się prezentował. Do tego cena granitu jest sporo mniejsza od marmuru, toteż za dogodniejszą kwotę otrzymamy doskonałej jakości kamień, jaki w nienaruszonym stanie będzie służyć przez lata. Z tego względu wyjątkową uwagę dobrze jest mieć na granit, chyba że będziemy w stanie zajmować się marmurem bądź najmiemy firmę, która będzie o niego we właściwy sposób dbać, gdy my nie będziemy mogli przyjechać na cmentarz.

Powiązane artykuły – https://tborkowski.pl/nagrobki-dzieciece/

Jeśli będziesz zamawiać nagrobki, wzory to też istotna kwestia, jaką należy mieć na uwadze. Pierwszym rodzajem są nagrobki płaskie, najczęściej wykorzystywane na cmentarzach, na których brakuje już miejsca, aby chować zmarłych. Dają swobodne przejścia między nagrobkami i pozwalają w wygodny sposób zapalić znicze i ułożyć kwiatki. Nagrobki pionowe z kolei używane były przede wszystkich w ubiegłych czasach, dla uczczenia pamięci weteranów wojennych. Pozwalały na umieszczenie wyłącznie kluczowych informacji, lecz odznaczały się spośród innych swoją wysokością. Rodzajem wartym uwagi są także grobowce, niegdyś przeznaczone jedynie dla zamożniejszych rodzin. Można w nich pochować więcej osób. To, który rodzaj nagrobka wybierzemy, zależy nade wszystko od naszych funduszy. Najważniejsze jest jednak, byśmy mogli przy nim odwiedzać zmarłą osobę, wspominając spędzone razem chwile.

Sprawdź też: https://tborkowski.pl/50-lat-firmy/