Najlepsze sposoby cięcia metalu

Blacha jest produktem hutniczym o ogromnie szerokim przeznaczeniu. Poczynając od tak banalnych obiektów jak konserwy poprzez wszelakiego rodzaju opakowania zaawansowane tj. butle na gaz używane w gospodarstwach domowych oraz przemyśle wszechstronność tego wyrobu wynika jego cech – z jednej strony zachowuje cechy tworzywa z jakiego butla jest wykonana na przykład stali, łącząc je z elastycznością którą zapewnia cieniutki arkusz jaki można prawie dowolnie modelować.

Sposobów na formowanie blachy jest sporo, w zależności od potrzeb można blachę poddać gięciu walcowaniu lub tłoczeniu. Działania takie nazywamy obróbką plastyczną na zimno, oznacza to iż nie oddziałujemy np. na płachtę blachy przy pomocy dużej temperatury. Podobne działania niezbędne są w przypadku gdy wyrób który realizujemy z blachy powinien być nie wyłącznie wytrzymały ale nieprzepuszczalny. Takim procesom przykładowo poddawane są blachy do barek. Zaletą takiego sposobu obróbki jest znaczna precyzja zrealizowania elementów – nie ma potrzeby nikogo przekonywać jak ważne jest dokładne połączenie fragmentów kadłuba barki. Nie wystarczą tu tylko przymioty jakie ma blacha do barek.

firma SSAB

Źródło: sxc.hu

Kolejnym przykładem w którym lepiej będzie stosować właśnie tę technikę formowania metali jest wykorzystanie blachy do budowy budowlanych maszyn. Blacha do dźwigów powinna być nie tylko odporna ale również często powinna mieć charakterystyczne kształty jakie można uzyskać wyłącznie przez walcowanie bądź gięcie. Przedstawione metody jakim poddawana jest np. blacha do dźwigów to wyłącznie mały przykład. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych strategii jest cięcie. Może być ono zrealizowane wieloma sposobami w zależności od tego jakiej grubości będzie blacha.

Można więc wycinać z pomocą lasera sitodruk palnikiem gazowym. To drugie podejście jest chyba w największym stopniu znane i popularne, ale nowoczesna technologia pozwala na wykorzystanie wydawało by się niecodziennych podejść. Przykładem może tu być cięcie za pomocą strumyka wody (to bardzo ekologiczna metoda obróbki blachy). Nie jest to strategia toksyczna i pozwala na wielokrotne wykorzystanie tej samej wody w procesie cięcia, co również przyczynia się do ochrony środowiska.