Początkowe stopnie wtajemniczenia przy obrabianiu materiałów metalowych

Stolarz, stolarka to gałęzie które są znane od 1489 roku. Stolarz to osoba wykonująca meble z drewna oraz wyposażenie do korzystania na co dzień.

Wyposażenie pomieszczeń wiązało się z rozwojem aglomeracji i osiedlania się w nich mieszkańców. Stolarz tworzył meble na indywidualne zamówienie każdego klienta. Dzisiaj ich produkcją zajmują się wielkie zakłady stolarskie, które masowo produkują szafy, komody, szafki czy też półki, które następnie idą do ogromnych placówek meblowych.

Jednak to nie znaczy, że wśród tych powtarzalnych materiałów nie można już posiadać nic oryginalnego. Można, bowiem są jeszcze pojedyncze zakłady stolarskie, które na zamówienie i projekt klienta wykonają meble specjalnie na zlecenie. Można także otworzyć taki zakład na własną rękę, pod warunkiem, ma się jakąkolwiek wiedzę na ten temat.

walec

Autor: Cramo
Źródło: Cramo

Jednak, jak to mówią wszystkiego się można nauczyć. Dlatego też dla początkujących oraz zainteresowanych tą gałęzią, przedstawiamy terminy kilku maszyn, które wbrew pozorom są stricte związane z tym cechem.Maszyny do drewna, to szereg sprzętów które biorą udział w obrabianiu materiałów drewnianych i tak mamy np. szlifierki szeroko taśmowe, prasy fornirowania, piły oraz obrzynarki do desek. Każda z tych urządzeń to bardzo ogromna inwestycja i warto też sprawdzić najlepsze firmy.

młot pneumatyczny

Autor: Cramo
Źródło: Cramo

Piła formatowa, to narzędzie (zobacz pilana) służące do cięcia grubych partii drewna. Jest wyposażona w wózek boczny oraz podcinak. Jest to dodatkowa mniejsza piła, która wykonuje przeciwrzaz który zapobiega strzępieniu krawędzi płyty, przez główne ostrze. W mniejszych zakładach stolarskich służy do przerzynania drewna w różnych kierunkach. Oprócz piły formatowej, jest jeszcze mnóstwo innych typów, które można stosować do cięcia drewna.Okleiniarka, to maszyna destynowana do oklejania przede wszystkim wąskich blatów, zarówno prostych, jak i krzywoliniowych, elementów meblarskich.W zakładach stolarskich używa się także maszyn do obrabiania metalu.

Są to przede wszystkim tokarki, frazerki oraz prasy, które służą do przecinania i modelowania metalowych elementów znajdujących się w meblach. Maszyny do metalu, są wykorzystywane przede wszystkim w branży, która zajmuje się fachowo obróbką i przetwarzaniem metalowych struktur.

O obecnych markach urządzeń do przetwarzania drewna lub metalu, można poczytać w Internecie. Cechmistrze, którzy na co dzień wykorzystują je w swoim przemyśle, również mogą stanowić źródło potrzebnych informacji.