Sklep – czy opłaca się go zakładać?

przekrój - sklep
Sklep spożywczy to miejsce, jakie odwiedza każdy z nas i to zazwyczaj każdego dnia. Jeśli zatem myślisz o otworzeniu czegoś własnego, to tego typu sklep będzie na pewno w miarę bezpieczną i sensowną opcją. Pamiętaj natomiast, że jeżeli o nim marzysz, to czeka cię naprawdę sporo pracy i wysiłku, a także załatwiania.

Pamiętaj jednak, że jeśli o nim marzysz, to czeka cię naprawdę sporo pracy i wysiłku oraz załatwiania.

Od czego zatem zacząć? Oczywiście warto rozpocząć od wybrania lokalizacji. Sklep powinien znajdować się w miejscu, w jakim możemy spodziewać się wielu klientów. Niech to nie będzie więc jakieś pustkowie. Najlepsze są osiedla mieszkalne, blokowiska i duże miasta. Z drugiej strony zwróćmy uwagę, czy w pobliskiej okolicy nie znajduje się już parę takich sklepów czy też duży supermarket, który mógłby odciągnąć klientów. Jeśli tak jest, to lepiej dla nas jeśli poszukamy innego miejsca.

W dalszej kolejności musimy wybrać konkretny lokal. Zazwyczaj nie mamy własnego, trzeba będzie go zatem (zobacz opinie na nasz temat) wynająć. Na początku czeka nas tym samym naprawdę sporo różnych wydatków. Musimy także pomyśleć o zdobyciu koniecznych zezwoleń i zaświadczeń, jak również wybrać się do odpowiednich urzędów. Lepiej to zrobić zaraz na początku, niż dopiero wówczas, gdy wszystko już zorganizujemy. W końcu kiedy kupimy wyposażenie, a nagle okaże się, że niestety nie wolno nam będzie otworzyć sklepu, będziemy mieli niepotrzebnie kłopot.

przekrój - sklep
Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com

Po załatwieniu formalności można wreszcie wziąć się za zamawianie wyposażenia. Co może się przydać? Rzecz jasna różne szafki i półki. Regały warzywne, a także lady chłodnicze także się przydadzą – oferta regałów warzywnych. Poza tym warto zamówić lodówki oraz wagi, pojemniki i kasy fiskalne. Wszystko to może oczywiście sporo razem kosztować. Musimy także pomyśleć o tym, czy chcielibyśmy wynająć pracowników, czy też początkowo planujemy raczej samemu sobie ze wszystkim radzić. Ten drugi wariant będzie z pewnością tańszy. Z drugiej strony nierzadko na początku z reguły nie stać nas na pracowników i nie ma innej możliwości niż radzić sobie samodzielnie, bez jakiegokolwiek wsparcia. Trzeba to zatem dobrze i dokładnie przemyśleć – przykłady lad chłodniczych.

Rzecz jasna, jeżeli otwieramy sklep, nie musi to być spożywczy. Warto pomyśleć także o odzieżowym, księgarni, branży muzycznej czy innej.

Jeżeli na dodatek będzie to coś, co nas interesuje, mamy jeszcze większą szansę na sukces.
Tags:  , ,