Sprawdź co jest najlepsze do palenia w kominku?

Kominek to marzenie wielu z nas. Kojarzy się z miłymi momentami, kiedy na zewnątrz nieprzyjemnie, my jesteśmy w stanie ogrzewać się w jego płomieniach. Ta pierwotna potrzeba siedzenia wokół kominka to nic dziwnego, nasi przodkowie spędzali tak czas przy wspólnym ognisku. Nie da się tak naprawdę tego opisać, to tak metafizyczne wręcz uczucie, do którego chce się wracać, gdy tylko jest taka sposobność. Jednakowoż kominek to także wiele powinności, a najważniejszy z nich to kwestia, czym w nim palić.

kominek

Autor: Brasa
Źródło: Brasa
Co prawda, większa ilość kominków jest przeznaczona do spalania drewna kominkowego,lecz mamy również pozostałe rozwiązania. Oczywiście, nie mówimy tutaj o kominkach gazowych, elektrycznych czy biokominkach, raczej z oczywistych powodów. Co wobec tego będzie najlepsze?

Rozpocznijmy od drewna, jest ono najczęściej stosowane. Jego główne plusy to dostępność i atrakcyjna cena. Co więcej, ma także zbawienny wpływ na środowisko, ponieważ w czasie jego spalania wydziela mniej uciążliwych związków niż na przykład takie materiały, jak olej opalowy czy węgiel kamienny. Popiół to jedynie trzy procent masy drewna, nie ma też kłopotów z utylizacją. Jednocześnie, należy mieć na uwadze, iż są różne rodzaje drewna, jedne trochę gorsze, drugie lepsze. Najważniejsze czynniki odpowiadające za jakość drewna, to: wilgotność oraz gatunek.

Kolejnym ze sposobów jest brykiet drzewny. Jest to produkt całkowicie ekologiczny, pochodzi z trocin tarczanych sprasowanych, które nie posiadają substancji spalających. Dzięki działaniu wysokiego ciśnienia i temperatury z trocin wydobywa się lignina, ona to po obniżeniu temperatury zastyga spajając surowiec w formie brykietów. Brykiety posiadają również inne

kominek

Autor: MULTI
Źródło: MULTI

pozytywy. Bez problemu przeznaczyć można je do dokładnego dozowania, są przy tym bezpieczne, pozwalają na równomiernie tworzenie się płomienia przy równomiernym przebiegu temperatury.

Ostatnie godne polecenia to pellety (pelety). Ich forma to cylindryczny granulat, jaki odznacza się średnicą poniżej 25 mm. Składają się z wiórek, trocin, ścinki i kory. Prasuje się je pod właściwym ciśnieniem, wytłacza do konkretnej średnicy a potem się je suszy. Nie są wzbogacane żadnymi dodatkowymi substancjami spalającymi. Substancją wiążącą jest naturalne lepiszcze. Spalanie również przebiega normalnie, nie uwalniają się żadne toksyczne związki. Powstające niewielkie ilości popiołu są idealnie jako nawóz.

Jak widać każdy z tych rodzajów ma swoje plusy i minusy, jednakże każdy z nich jest godny polecenia. Trudno wskazać na jeden rodzaj, gdyż każdy musi dobrać jak najbardziej odpowiedni dla swoich potrzeb. Każdy bowiem ma inne wymagania i priorytety. Zobacz więcej na tej stronie.