W czym tkwi różnica między oponami używanymi w okresie letnim a tak zwanymi “zimówkami”?

Przychodzi czas w życiu każdego posiadacza samochodu, gdy jest zmuszony stawić czoła nie łatwemu wyborowi odpowiednich opon do swojego pojazdu. Wybór ten nie należy do tych z kategorii prostych, ponieważ naprawde sporo zależy od starannie dobranego ogumienia.

badanie pulsu

Źródło: pixabay.com
odzież - obrazek

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

Ponad to, obok tematu jakim są opony letnie, powinniśmy także zadbać się o ogumienie na zimę.
Jaka jest jednak różnica między tego typu ogumieniem? Na początku należy zauważyć, iż nie można korzystać z tak zwanych opon które możemy stosować o każdej porze roku opona na lato. Jest to mit, jakie wciąż panuje w świadomości wielu kierowców. Gdy staramy się dobrać opony letnie, warto kierować się specyfikacją przygotowaną przez producenta naszego samochodu. Tak oto unikniemy kosztownych pomyłek. Jeśli chodzi o różnicę w relacji do tak zwanych zimówek, ogumienie na sezon letni zbudowana jest z zupełnie innej mieszanki. Cechuje się także innymi atrybutami w ciepłych jak i minusowych temperaturach. Bardzo ważnym czynnikiem, jaki należy mieć na uwadze jest w tej sytuacji oczywiście przyczepność. Różnicę widać także w typie konstrukcji bieżnika w obu typach opon.
Opony letnie mają mniejszą ilość nacięć oraz lamelek niż te stosowane zimą. Sprawa ma się tak, gdyż im większa płaszczyzna styku opon z suchym podłożem, tym lepiej o oponach na zimę. W przypadku jazdy po drodze wilgotnej za usuwanie wody jest odpowiedzialny dopracowany system małych kanałów.

Warto również zauważyć, iż zimówki są odrobinę głośniejsze w codziennym eksploatowaniu i szybciej się zużywają. Warto jest mieć to na uwadze, kiedy sprawdzamy stan zużycia ogumienia.