Wielkie zastosowanie, dokładność oraz wytrzymałość to wszystko oraz dużo innych zalet posiada tensometr.

Swego czasu częstym kłopotem w profesji budowniczego było trafne wyznaczenie stanu napięć i odkształceń. Niemniej jednak dzisiaj jedną z najłatwiejszych oraz zarazem sprawnych trybów rozpoznania układu zakresów mechanicznych w module jest zastosowanie tensometrii.

Czujnik tenometryczny

Źródło: wagi-elektroniczne.pl
Tensometry to główny element każdej wagi elektronicznej, a również aparatów do wymiaru mocy ściągających, napinających, odkształceń, itp. Nierzadko zastosowane są w systemach automatyki, gdzie jest konieczność dokonywania pomiarów wagowych, między innymi używa się je do określenia obciążenia zbiorników gromadzących surowce, zbiorników mieszalniczych oraz podestów najazdowych.

Receptory lokowane są na ogół pod wspornikami zasobnika lub platformy. W połączeniu z urządzeniami pomiarowymi wolno dokładnie dopełniać sprawdzenia mas, dozowania surowców, itp. Użycie dobrego typu tensometru rozsądzają takie wymogi jak materiał oraz forma elementu konstrukcyjnego czujnika, a również wariant obciążenia, temperatura przy wykonywanego wymiaru, itp.

Jeżeli szukasz pewne dane, zerknij i sprawdź naszą informację (https://www.gmsystem.pl/) – tutaj znajdziesz jedynie ciekawe oferty. Kliknij, nie rozczarujesz się.

Tensometry mają wiele plusów. Przede wszystkim wielka czułość i wielka staranność. Tensometr jest niewielkich wymiarów, jednak jest trwały na drgania oraz wstrząsy. Nie utrudniają mu w precyzyjnej pracy wysokie temperatury i wysokie ciśnienia. Lepienie i wykorzystywane półprodukty to ogromna wiedza technologiczna oraz przedmiotowa przedsiębiorstw tworzących czujniki siły, ponieważ od nich zależą precyzja oraz trwałość czujników.

W zależności od złożenia czynnika oporowego oraz kształtu możemy wyróżniać się tensometr wężykowy składany z drutu rezystancyjny o wielkości ułamków milimetra uformowany w układzie wielokrotnego zygzaka (więcej opcji). Jest również tensometr kratowy złożony z szeregu drucików ułożonych równolegle oraz złączonych znacznie grubszymi odcinkami taśmy miedzianej. Natomiast tensometr oporowy foliowy układają się z siatki rezystancyjnej w formy wężykowej utworzonej z cienkiej metalowej folii połączonej klejem z uszczelką nośną.

Aktualnie z reguły stosowane to tensometry oporowe z powodu na swoje atuty i są najczęściej wykorzystywane przy miarach laboratoryjnych i użytkowych.