Własność intelektualna w firmie- w jakich przypadkach łamane jest prawo a także w jaki sposób ochronić własną firmę

W obecnych czaszach wraz z rozwojem przemysłu rozwija się też dziedzina prawa związana z ochroną własności intelektualnej. Każdy produkt, jaki stworzymy bądź nawet baza klientów naszej firmy powinny być w odpowiedni sposób chronione przed osobami działającymi na niekorzyść naszego przedsiębiorstwa między innymi nieuczciwymi konkurentami.

Nieuczciwa konkurencja może pojawiać się wszędzie. W danych czasach, kiedy własność intelektualna nie była aż tak ochraniana mogliśmy się spotkać z podróbkami produktów lub przypisywaniem sobie autorstwa na przykład receptur . Obecnie, prawo reguluje różnego rodzaju działania przedsiębiorców tak, aby rynek był wolny, ale także skutecznie chroniony. Otwierając firmę należy zapoznać się z regułami panującymi na rynku, aby uniknąć kłopotów. Czyny nieuczciwej konkurencji to przykładowo podrabianie produktów czy też wprowadzanie w błąd klienta (więcej informacji w tym artykule). Czyny nieuczciwej konkurencji to nie jedynie działania, które łamią prawo, ale też te, które są niezgodne z ogólnie ustalonymi zasadami etyki albo obyczajami pośród przedsiębiorców.
marka

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Często spotykanym czynem nieuczciwej konkurencji bywa podrabianie produktów. Znak towarowy charakteryzuje produkty danej marki, jeśli wykorzystujemy go bez zezwolenia działamy wbrew prawu (sprawdź tutaj). Wprowadzając więc nowe rozwiązania na rynek, upewnijmy się, że nic podobnego nie jest obecne już na rynku. Oprócz tego rodzaju działań wbrew prawu działają także osoby, które nieuczciwie reklamują swoje produkty bądź wykorzystują cudze informacje. Kiedy opracujemy nową recepturę naszego produktu należy ja odpowiednio zabezpieczyć jak również oznaczyć jako dokument poufny. Rożnego rodzaju kradzieże dokumentów lub baz danych klientów również łamią prawo Fuzje i przejęcia z zakresu własności intelektualnej. Każde tego typu przewinienie trzeba zgłaszać do odpowiedniego organu.

Warto w różny sposób zabezpieczyć swoją firmę przed nieuczciwymi konkurentami tudzież samemu zwracać uwagę na to, by nasze produkty nie łamały przepisów prawa. Jeżeli złamanie prawa przyczyni się do upadku bądź zmniejszenia efektywności pracy poszkodowanego przedsiębiorstwa, otrzyma ono odpowiednie odszkodowania, które wynagrodzi poniesione straty.