Żeby przechowywać duże ilości rzeczy, niezbędne są szafy i regały

Najprościej mówiąc regały są konstrukcjami składającymi się z różnorodnej liczby półek, stosowane do przechowywania rozmaitych elementów. Regały bywają produkowane z rozmaitych materiałów, w gronie których na pierwszym miejscu stoją takie jak drewno i metal.

regał

Autor: Aleksander Lucis
Źródło: DuPont™ Corian®

Rozmiar regału i tworzywo wykonania uzależnione będą przede wszystkim od charakteru pomieszczenia, w którym regał jest wykorzystywany, a co z tym związane od rodzaju przechowywanych ładunków. Każdy materiał ma bowiem swoje zalety. Przykładowo regały metalowe bardzo korzystnie sprawdzają się w pomieszczeniach magazynowych dzięki swojej znacznej wytrzymałości oraz granulatory dużej nośności poszczególnych elementów. Oprócz tego regały w magazynach nie muszą spełniać warunków estetycznych, kładzie się w nich nacisk w pierwszej kolejności na przydatność. Także przykładowo regały magazynowe mają sporą odporność przy skromnym wyglądzie. Natomiast regały stosowane w miejscach zamieszkania bywają przykładowo drewniane, ponieważ w mieszkaniach kładziony jest duży nacisk na wygląd części wyposażenia, sprawdź: .

regał

Autor: Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Jest to szyk dopuszczający na maksymalne wykorzystanie czynnej przestrzeni magazynowej. Regały przemysłowe są stosowne do gromadzenia artykułów jednorodnych, o niskiej cyrkulacji i znaczącej liczbie palet przypadających na daną jednostkę magazynową. Możliwość przechowywania obciążeń o wielorakich wielkościach, po wcześniejszym zdefiniowaniu ich na etapie produkcji. Stosowanie regałów wjezdnych jest niebywale korzystne w przypadku komór chłodniczych oraz mroźni.

Pozwala bowiem na perfekcyjną oszczędność przestrzeni przeznaczonej na przechowywanie artykułów w temperaturze poniżej zera. W magazynie konieczne są także regały magazynowe. Są to szkielety, które upraszczają dojście do regałów bądź wyżej położonych pozycji w magazynie. Trzeba wyróżnić dwa zasadnicze wersje podestów magazynowych. Podesty magazynowe trwałe i podesty magazynowe przenośne. Podesty ruchome odnajdują coraz szersze wykorzystanie w rozlicznych branżach produkcji, zacząwszy od firm budowlanych, zakładów wytwórczych i

regał

Autor: Feed My Starving Children (FMSC)
Źródło: http://www.flickr.com

składowych, a skończywszy na firmach z specjalności reklamowej. Z uwagi na typ pracy jaki wykonuje się przy pomocy podestów ruchomych, urządzenia te są narażone na utratę stabilności.

Utrata stabilności może być spowodowana np. złymi warunkami atmosferycznymi panującymi na zewnątrz, niestatecznym gruntem, lub też przeciążeniem podestu. Z powodu wysokiego ryzyka utraty stateczności podesty są wyposażone w łańcuch zabezpieczeń elektrohydraulicznych i automatycznych. Konstrukcje podestowe pozwalają na podwójne a nawet potrójne wykorzystywanie przestrzeni magazynowej. Podesty magazynowe zostały zbudowane z pomysłem o zapewnieniu pełnego wyeksploatowania kubatury wnętrz magazynowych w prosty i oszczędnościowy sposób, bez przymusu dobudowywania składu.