Czy słyszałeś kiedykolwiek o elastomerach? Jeżeli nie, to namawiamy do przeczytania naszego artykułu

Na pewno mało kto słyszał o zjawisku jak elastomery. Jednocześnie, wielu z nas miało już z tym do czynienia.

Najkrócej ujmując możemy powiedzieć, iż elastomery są polimerami. Polimery są związkami o bardzo dużej masie cząsteczkowej oraz regularnej powtarzalnej budowie. Tego rodzaju związki wywodzą się z długich łańcuchów, które są utworzone z powtarzających się jednostek określanych jako merami.

Polimery możemy podzielić na naturalne i syntetyczne.

Grabie wachlarzowe z tworzywa sztucznego XXL

Autor: Gardena
Źródło: Gardena

Te pierwsze są najważniejszym budulcem żywych organizmów, przykładowo białko, celuloza lub kauczuk. Polimery syntetyczne są zasadniczym budulcem tworzyw sztucznych, a także wielu różnorodnych produktów chemicznych, takiego rodzaju jak farby, lakiery lub kleje. Niektóre z polimerów syntetycznych zrobiono w taki sposób, ażeby miały one umiejętność powrotu do swojej pierwotnej postaci, również po znacznych odkształceniach. Takim właśnie polimerem jest elastomer.

Ma on niezwykłą zdolność do odkształceń, wynosić ona może nawet kilkaset procent.

Do elastomerów zaliczyć można np. kauczuki syntetyczne, co oznacza różnego rodzaju gumy, silikony, neopren – z tego rodzaju substancji tworzy się stroje dla nurków, generalnie dla osób które uprawiają sporty wodne. Elastomer, jak powiedzieliśmy, ma zdolność zmiany swoich wymiarów w chwili, jak poddaje się go naprężeniom rozciągającym, lecz również innym – ścinającym oraz ściskającym. Po tym następuje powrót do wcześniejszych wymiarów. Niektóre typy gum opartych na kauczukach silikonowych możemy rozciągać o tysiąc procent oryginalnych wymiarów bez obawy o zerwanie. Ta niesamowita zdolność elastomerów wynika z wyjątkowej budowy chemicznej.

Tak naprawdę, są one usieciowanymi polimerami amorficznymi, posiadają one niezbyt dużą temperaturę zeszklenia, bardzo poniżej temperatury pokojowej.
Ażeby elastomer mógł pozostać stały ciałem w temperaturze pokojowej oraz posiadał właściwie znaczną wytrzymałość na zerwanie, pomiędzy jego cząsteczkami powinny występować silne, ale nie za bardzo oddziaływania, bo gwarantują jego ciągłość w okresie zmian wymiarów pod wpływem naprężeń mechanicznych. Jak oddziaływania między cząsteczkami są zbytnio słabe materiał będzie rozciągliwy, ale nie będzie mógł powrócić do uprzednich rozmiarów.

Opublikowane w tym miejscu uwagi z www to cenne źródło informacji – na pewno Cię zainteresuje, ponieważ odnosi się tematyki omówionej w tym materiale.

Będzie tak naprawdę przypominał plastelinę.