Granitowe nagrobki oraz pomniki. Jak o nie dbać?

Na polskich cmentarzach przeważają nagrobki i pomniki wykonane z granitu. Jak tłumaczą eksperci z kamieniarskiej branży, popularność tego kamienia bierze się m.in. z tego, że jest on bezproblemowy w utrzymaniu oraz doskonale pasuje do polskich warunków klimatycznych.

nagrobki z granitu

Autor: Radisson Blu
Źródło: Radisson Blu
Młodzież, pokój młodzieżowy

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
parking samochodowy

Autor: Greg Gjerdingen
Źródło: http://www.flickr.com
Do stosownej pielęgnacji granitu z reguły wystarcza zwykła woda. Granit jest kamieniem o wiele bardziej trwałym i jednocześnie twardszym aniżeli przykładowo marmur czy piaskowiec. Dzięki temu lepiej sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych, cechujących się dotkliwymi mrozami w okresie zimowym i upałami w czasie letnim. Dla porównania, marmury poddane działaniu niskiej temperatury albo dużej ilości wody (np. w czasie ulewy) zdecydowanie prędzej ulec mogą korozji.

Jak pielęgnować nagrobki z granitu? Pielęgnacja granitowych nawierzchni nie należy do specjalnie karkołomnych czynności. Na ogół starczające okazuje się wytarcie z pyłu czy też umycie czystą wodą. Dozwolone są również detergenty do mycia, jednak wyłącznie te łagodnego rodzaju. Inaczej wygląda kwestia troski o litery wykorzystywane do napisów nagrobkowych. Najczęściej tego rodzaju litery wykonane są z metalu. Najrozsądniej jest już przy zakupie grobowca zainwestować w wyższej jakości surowiec, jaki będzie znakomicie się prezentować również po upływie paręnastu lat.

Jeśli znaki ulegną zabrudzeniu czy też zaśniedzeniu, rozwiązaniem problemu będzie użycie pasty do metali albo też specjalnych preparatów czyszczących, dedykowanych takowym symbolom. Jeżeli dojdzie do poważniejszego defektu płyty (zobacz: płyty pet) granitowej, powinniśmy skontaktować się z fachowcem, który odpowiednio doszlifuje kamień.
Tags:  , ,