Jak nie dać się ogłupić chwytom marketingowym?

Pęd jak też przymus doskonałych świąt sprawiają, że Polacy dają się nabrać na tricki marketingowe oraz wydają więcej gotówki niż na co dzień. Jednakże upominki wybierane w ostatniej chwili zwykle są najmniej trafione. Z tej przyczyny Polacy najczęściej chcą otrzymać gotówkę. Polacy są w święta w wyższym stopniu szczodrobliwi oraz spontaniczni w kupowaniu, chociaż i na co dzień ponad połowa z nich w ogóle nie planuje własnych wydatków. Spontaniczne podejście do świątecznych zakupów, a więc zostawienie ich na ostatni moment, może spowodować, że uiścimy za przepływowy ogrzewacz wody więcej aniżeli normalnie.

świąteczne zakupy

Autor: Terry Madeley
Źródło: http://www.flickr.com
W przedświątecznym okresie wiele osób jest skłonnych zaakceptować większe ceny. Częściej także dają się nabrać na chwyty marketingowe, jakie napędzają koniunkturę zakupów. Wynika to nie tylko z presji czasu, ale również z naszej tradycji. Należy jednakże wziąć pod uwagę, że nawet najdroższy prezent kupiony w gorączce przedświątecznej może być zawodem dla obdarowanego. Prezenty wybierane pod presją czasu należą bowiem do najmniej użytecznych sprawunków – modny przepływowy ogrzewacz wody. Z analiz wynika jednakże, iż Polacy nie zamyślają pozostawiać kupna upominków na ostatni moment. Prawie co czwarty badany pragnie zaopatrzyć się w prezenty w listopadzie, zaś blisko połowa w pierwszych tygodniach grudnia. 21 proc. zamyśla to uczynić tuż przed świętami. W bieżącym roku na upominki świąteczne i ozdoby choinkowe statystyczna polska rodzinka pragnie przeznaczyć średnio 1130 zł, o 5 proc. więcej aniżeli w roku ubiegłym. Wydatki na jedzenie suche jedzenie dla kota pochłoną z kolei 33 proc. tejże kwoty.

prezent

Autor: Alex G.
Źródło: http://www.flickr.com
Często wybierane podarki to: zestawy kosmetyków, perfumy, poradniki, albumy, zabawki, cacka elektroniczne, laptopy, telefony Samsung. Z zasady jeżeli idzie o kobiety sprawę prezentów mamy ułatwioną. Każda kobieta uraduje się z pachnideł, apaszki lub bluzeczki. Mężczyzna uraduje się z krawatu, skarpetek, książki bądź albumu. Zawsze zawczasu warto wykonać mały wywiad po czym dopytać bliską nam osobę czego jej potrzeba. Potomkowi lepiej nie ofiarować pod choinkę gier komputerowych. Zdrowszym prezentem będzie futbolówka, rower, kostium kąpielowy, książka lub planszowa gra edukacyjna – ciekawe telefony samsung.