Jak przygotować się do wyjścia w wyższe partie gór? Z którego sprzętu najlepiej skorzystać?

Bezpieczne chodzenie po różnych górach wymaga kupienia dobrego sprzętu do asekuracji. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale na pewno warto o tym pomyśleć, żeby być przygotowanym najlepiej do każdej wyprawy. Kiedy więc planujemy wybranie się w jakieś wyższe góry musimy zebrać wystarczającą kwotę gotówki, aby kupić najlepszej jakości wyposażenie.

Sprzęt asekuracyjny, który może być przydatny w czasie podróżowania przez góry, powinien się składać z kilku potrzebnych rzeczy. Są to głównie rękawiczki bez palców. Są odpowiednie

wspinaczka skalna

Autor: sunriseOdyssey
Źródło: http://www.flickr.com

dla osób o wrażliwych dłoniach, a także dla tych, którzy w czasie wspinania się chwytają się za stalową linę. W niektórych miejscach, w jakich znajdują się cieniutkie włókna, z jakich złożona jest lina, które mogą ranić ręce. Możemy też zakupić mocniejsze rękawiczki rowerowe, najlepiej jak nie będą one za bardzo drogie, bo dosyć szybko się niszczą.

Następny rodzaj sprzętu to kijki teleskopowe, jakie znacznie ułatwiają poruszanie się w górzystym terenie, pozwalają jednocześnie przenieść część ciężaru ciała na ręce, są też przydatne, żeby utrzymać równowagę na nierównych ścieżkach. Raki i czekany są niezbędne, żeby bezpiecznie pokonywać ośnieżone miejsca w wysoko położonych partiach. W wielu miejscach również późnym latem występują w górach płaty śniegu, są także całoroczne, stromo nachylone pola śnieżne. W takich miejscach raki i czekany są niezbędne, aby mieć wysoki poziom bezpieczeństwa (więcej tutaj!).oceń dominikana last minute dominikana last minuteNa koniec trzeba powiedzieć o karabinkach i pętli z taśmą. Są bardzo przydatne w sytuacjach awaryjnych albo do chwilowego przepięcia plecaka do stalowej liny.

Dłuższą pętlę z zawiązanymi na niej węzłami da się użyć do bezpiecznego asekurowania osoby mniej doświadczonej w takich trasach, gdzie lina stalowa jest rzadko przytwierdzona do ściany. W takiej sytuacji, znajdujący się na przodzie i bardziej doświadczony turysta może zamontować taką pętlę do kotwy nad niebezpiecznym odcinkiem, a mniej obyty partner może użyć kolejnych oczek taśmy jako punktów, do jakich można wpiąć jeden karabinek zestawy. Dzięki temu możliwa jest dodatkowa asekuracja, jaka zabezpieczy uczestników wyprawy.