Jak przygotować się do wyjścia w wyższe partie gór? Z którego sprzętu najlepiej skorzystać?

góry
Bezpieczne chodzenie po różnych górach wymaga kupienia dobrego sprzętu do asekuracji. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale na pewno warto o tym pomyśleć, żeby być przygotowanym najlepiej do każdej wyprawy. Kiedy więc planujemy wybranie się w jakieś wyższe góry musimy zebrać wystarczającą kwotę gotówki, aby kupić najlepszej jakości wyposażenie.

Sprzęt asekuracyjny, który może być przydatny w czasie podróżowania przez góry, powinien się składać z kilku potrzebnych rzeczy. Są to głównie rękawiczki bez palców. Są odpowiednie
wspinaczka skalna
Autor: sunriseOdyssey
Źródło: http://www.flickr.com

dla osób o wrażliwych dłoniach, a także dla tych, którzy w czasie wspinania się chwytają się za stalową linę. W niektórych miejscach, w jakich znajdują się cieniutkie włókna, z jakich złożona jest lina, które mogą ranić ręce. Możemy też zakupić mocniejsze lina (Place Zabaw Huck – Linowe place zabaw HUCK)awiczki rowerowe, najlepiej jak nie będą one za bardzo drogie, bo dosyć szybko się niszczą.

Następny rodzaj sprzętu to kijki teleskopowe, jakie znacznie ułatwiają poruszanie się w górzystym terenie, pozwalają jednocześnie przenieść część ciężaru ciała na ręce, są też przydatne, żeby utrzymać równowagę na nierównych ścieżkach. Raki i czekany są niezbędne, żeby bezpiecznie pokonywać ośnieżone miejsca w wysoko położonych partiach. W wielu miejscach również późnym latem występują w górach płaty śniegu, są także całoroczne, stromo nachylone pola śnieżne. W takich miejscach raki i czekany są niezbędne, aby mieć wysoki poziom bezpieczeństwa (więcej tutaj!). Na koniec trzeba powiedzieć o karabinkach i pętli z taśmą. Są bardzo przydatne w sytuacjach awaryjnych albo do chwilowego przepięcia plecaka do stalowej liny.

Dłuższą pętlę z zawiązanymi na niej węzłami da się użyć do bezpiecznego asekurowania osoby mniej doświadczonej w takich trasach, gdzie lina stalowa jest rzadko przytwierdzona do ściany. W takiej sytuacji, znajdujący się na przodzie i bardziej doświadczony turysta może zamontować taką pętlę do kotwy nad niebezpiecznym odcinkiem, a mniej obyty partner może użyć kolejnych oczek taśmy jako punktów, do jakich można wpiąć jeden karabinek zestawy. Dzięki temu możliwa jest dodatkowa asekuracja, jaka zabezpieczy uczestników wyprawy.