Jak troszczymy się o nasz przydomowy ogródek, który już programowo ma przyciągać uwagę osób przechodzących ulicą

Sąsiadujący z domem ogród pozostaje przedmiotem troski tak gospodarza, jak i gospodyni. Facet odpowiada zazwyczaj za spulchnienie ziemi, a kobieta za posianie roślin na rabatach. Niektórzy uprawiają również warzywa, ale należy nie zapominać o tym, że ogródek pełni przede wszystkim funkcje reprezentatywne. Z tego też powodu w bliższym i dalszym otoczeniu tegoż ogrodu sadzi się drzewa ozdobne. Wybrani gospodarze idą krok dalej: projektują dla siebie uroczą altanę, która jest ustawiona pośrodku okręgu utworzonego z jałowców.

Sadzonka

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Projektowanie zieleni pozostaje sztuką. A przygoda z drzewami ozdobnymi zaczyna się od ich sadzenia. Już w czasach oświecenia rozmieszczenie takich roślin nie pozostawało przypadkowe. Ogród można było zaprojektować w bardziej poukładanym stylu francuskim bądź w stylu angielskim, to jest takim, który swoim wyglądem ma przypominać leśną gęstwinę (więcej informacji). Tak czy owak, sadzonki krzewów od stuleci sadzi się w ten sam sposób. Najpierw należy wykopać dołek o odpowiedniej głębokości, aby przy sadzeniu nie ułamać korzenia. Oprócz nawożenia oraz systematycznego podlewania ogrodnicy wykonują jeszcze jedną dodatkową, ale i konieczną czynność: posadzone już drzewko plantacja jodły kaukaskiej obsypują dookoła pociętymi kawałkami kory z drzewa.

Razem z upływem lat sadzonki krzewów zmieniają swój wygląd. W zależności od tego, jaki gatunek rośliny został kupiony, będziemy oczekiwać odmiennych efektów naszej pracy w ogródku albo sadzie. Krzewy w zasadzie dzielmy na iglaste i liściaste. Te pierwsze dekorują nasze otoczenie późnowiosenną porą, a aromat jaki roztaczają kwitnące kielichy kwiatów inspiruje również twórców wód toaletowych. Natomiast odmiany iglaste bardzo dostojnie prezentują się na tle białego puchu. Nie straszne im lutowe mrozy i zimowe zawieruchy, nawet ułamane przez wiatr gałązki zupełnie nie szpecą ich wyglądu.

Roślina

Autor: Leena
Źródło: http://www.flickr.com
Aby sadzonki krzewów były w stanie przeistoczyć się we wspaniałe rośliny ozdobne muszą zostać spełnione pewne wymogi. Najistotniejsza jest pielęgnacja, do której zaliczymy z pewnością podlewanie oraz nawożenie. W zimie niektóre drzewka należy ochraniać przed mrozem, a w przypadku intensywnych opadów śniegu strząsać nadmiar białego puchu – w przeciwnym przypadku niektóre gałęzie zostaną uszkodzone. A dodatkowo nie zapominajmy, że pobladłe listki wyglądają dobrze tylko jesienną porą. W czasie letnich upałów zwiędnięte i żółte tu i ówdzie łodygi świadczą nade wszystko o niedbałości pana i pani domu bądź o kompletnym braku czasu na pracę w przydomowym ogródku czy sadzie (sprawdź szkółka drzew i krzewów Nordmania).
Tags:  , ,