Parę informacji o dokładnym ważeniu

Wagi poziomu profesjonalnego mają najwyższe parametry techniczne i ergonomiczne, zazwyczaj są to wagi z dotykowym ekranem, wagi ze zbliżeniowymi czujnikami, których konstrukcja ułatwia utrzymanie czystości, wagi ze złączem USB i RS232 do podłączenia urządzeń peryferyjnych. Bardzo istotnym sprzętem dodatkowym do wagi jest drukarka, na której można rejestrować wydruk pomiaru oraz raporty GLP ISO.

Urządzenia do apkteki

waga apteczna

Źródło: www.wagi-elektroniczne.pl

Komplet wag aptecznych składa się z dwóch wag: waga apteczna do proszków, która posiada dokładność 1 mg oraz waga apteczna do preparatów płynnych o max obciążeniu 2 kg i dokładności 0,01g. Dla wag aptecznych łatwo zauważyć zależność, że im droższa waga tym lepsza tzn. że tania waga posiada dłuższy moment stabilizacji odczytu jak również jest mało odporna na usterki mechaniczne (więcej na ten temat). Wagi apteczne Monobloc oraz z kalibracją wewnętrzną to najrozsądniejsze wyjście dla receptury aptecznej.

Urządzenia semi-mikroanalityczne
Wagi o największej dokładności d=0,01mg to tak zwane wagi semi-mkroanalityczne używane w laboratoriach analitycznych, farmacji oraz przy niezwykle precyzyjnym wyznaczaniu masy próbek. Wagi te charakteryzują się bardzo precyzyjnym układem pomiarowym o bardzo dużej rozdzielczości, a użyte filtry świetnie tłumią zakłócenia zewnętrzne takie jak wibracje i podmuchy. Używanie wag semi – mikroanalitycznych wymusza od użytkownika zagwarantowania specjalnych stołów antywibracyjnych oraz zachowania w pomieszczeniu wagowym stabilnej temperatury otoczenia. Istotne, aby warunki środowiskowe pracy wagi nie ulegały dużym modyfikacjom. Wagi półmikroanalityczne często wyposażone są w dwa zakresy wagowe dzięki czemu waga jest bardziej wszechstronna w użyciu (więcej na ten temat ).

Wagi analityczne
Wagi analityczne odznaczają się dokładnością odczytową d=0,1mg. Na dodatek mają znacznie większe spektrum zastosowania w laboratoriach, działach kontroli jakości, aptekach oraz na uczelniach. Wagi o dokładności d= 0,1mg mogą posiadać układy wagowe tradycyjne – zwieszkowe. Układ MonoBloc odznacza się wyśmienitą powtarzalnością i szybkością stabilizacji pomiaru oraz jest znacznie odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne wagi podczas eksploatacji. Wagi precyzyjne o dokładności d= 1mg i d= 0,01g są najbardziej popularną grupą wag używaną w laboratorium. Bardzo szeroki zakres wykorzystywania pozwala stwierdzić, że w każdym sprzęt laboratoryjny znajduje się minimum jedna waga precyzyjna.