Radca prawny – profesja z perspektywami

Coraz bardziej cieszącym się uznaniem zawodem jest radca prawny. Aby nim zostać należy zakończyć studia magisterskie na uczelni prawniczej w naszym kraju albo za granicą pod warunkiem, że studia te uznane są za równorzędne w Polsce. Potem skończyć aplikację radcowską i zostać wprowadzonym na listę radców prawnych.

Powinno się również mieć całkowitą zdolność do czynności prawnych i korzystać z pełni praw publicznych. Radca prawny () jest zobowiązany również być idealnego charakteru oraz swoim obecnym postępowaniem ma obowiązek dawać rękojmię porządnego wykonywania zawodu radcy prawnego. Niejednokrotnie radca prawny mylony jest z zawodem adwokata. Owszem obydwoje realizują zbliżone usługi, jednakże radca prawny nie ma prawa występować, jako adwokat w procesach karnych i w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe.

Kancelarie-knuter.pl - Kancelaria prawna we Wrocławiu

Źródło: www.kancelarieknuter.pl

Do zadań radcy prawnego należy pomoc innym osobom w pozyskaniu wymaganych informacji dotyczących prawa. Akt prawny z dnia 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych określa reguły realizowania zawodu radcy prawnego. Radca prawny udziela między innymi rozmaitych wskazówek i konsultacji zarówno osobom fizycznym, podmiotom gospodarczym czy jednostką organizacyjnym. Wykonuje on opinie prawne, przepracowuje koncepcje aktów prawnych, występuje przed sądami i urzędami, jako pełnomocnik. Bardzo istotne jest to, że radca prawny zobowiązany jest ustawowo uchować w sekrecie wszystko, o czym dowiedział się podczas udzielania porady prawnej. Swój zawód może realizować w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, na przykład, jako kancelaria adwokacka (Sprawdź adwokaci w Warszawie) Wrocław () lub spółki prawa handlowego. Może też być zatrudnionym na etacie u jakiegoś biznesmena, który życzy sobie posiadać prawnika jedynie dla siebie.

Czyżby bezspornie radca prawny to zawód z perspektywami? Trzeba mieć na uwadze, że są to lata edukacji opatrzone ryzykiem, że nie każdemu się powiedzie. Jak opowiadają sami studenci trzyletnia aplikacja jest to walka o utrzymanie się. Niemniej jednak, gdy już się uda i zdobędzie się prace w swoim zawodzie to można, patrząc się na wynagrodzenie prawników po aplikacji, całkiem nieźle zarobić. Oprócz zarobków uzyskuje się dodatkowo prestiż obywatelski i zawodowy, który jest bezcenny.