Wykrywanie i zwalczanie magazynowych szkodników

Spośród wielu magazynowanych płodów rolnych, magazynowe szkodniki jako podstawowe źródło pożywienia wyjątkowo upodobały sobie ziarna zbóż.
Co roku sprawiają znaczące straty tak liczby, jak też jakości zebranych plonów.

kreacje karnawałowe i biżuteria Diva

Autor: diva
Źródło: diva
Te pierwsze wynikają z bezpośredniego żerowania jak też ubytku masy, natomiast drugie wynikają z rozwoju mikroflory bakteryjno-grzybowej. Pośród szkodników zamieszkujących składnice zbożowe są organizmy bardzo małe jak roztocze, troszkę większe jak owady a także całkiem duże gryzonie.

Jeżeli chcesz pogłębić swą znajomość rzeczy z ten temat, to zapraszam do mojej strony. Trzeba wejść w moje hiperłącze i voila.

W opustoszałych magazynach nie stanowią one zagrożenia. W magazynach zapełnionych zbożem ich obecność, nawet niemnoga, stwarza już istotne kłopoty.

W pustych wnętrzach kontrola będzie łatwiejsza. Szkodniki nie mają się bowiem w którym miejscu ukryć więc w trakcie okresowej lustracji można je spostrzec jak chodzą po podłodze, ścianach i fragmentach konstrukcyjnych składu. O ich obecności świadczą też ślady pozostawiane w miejscach, gdzie gromadzi się pył. Wyjątkowo dokładnie warto oglądać miejsca ustronne, trudno przystępne i zacienione (np. pod maszynami), w których szkodniki liczniej się gromadzą, a w jakich panuje na ogół większa wilgoć a także warunki sprzyjające przeżyciu.

W takich miejscach rozwijają się na ogół grzyby pleśniowe, jakie dla wielu rodzajów szkodników, głównie roztoczy i owadów, mogą stanowić okresowe źródło pożywienia, choć są one odporne na głód oraz bez niego mogą przeżyć nieco miesięcy. Zwalczanie spuszczela pospolitego jest newralgiczne dla rolnictwa. Ich usuwanie jest nadzwyczaj trudne i kłopotliwe. Warto zlecić to zadanie specjalistycznej jednostce.
Tags:  , ,