Broń myśliwska o jak dużym kalibrze jest stosowana na jelenia lub dzika?

Nie wszyscy mają świadomość, że jeśli chodzi o sprawę broni myśliwskiej, to musi być ona nie tylko celna i ergonomiczna, lecz także estetyczna.
Nim zakupimy broń, to powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób chcemy ją wykorzystywać.

Dom o Zielonych Progach

Autor: Ruocaled
Źródło: http://www.flickr.com

Odmienne są bowiem wymagania odnoszące się do broni do łowów, inne natomiast względem broni wykorzystywanych do strzelectwa myśliwskiego. Inne będą także ich role czy atuty. Musimy się zastanowić, jakiego rodzaju rozwiązanie sprawdzi się lepiej. Dla przykładu broń kombinowana wydaje się być ciekawym rozwiązaniem dla takich osób, które jeszcze nie całkiem wiedzą, która gałąź myślistwa ich ciekawi. Z broni kombinowanej można by strzelać kulami, jak i śrutem.

Nie masz zamiaru skończyć interesującego zagadnienia na tym poście? Więc namawiamy do nowych – kliknij w źródło maryna białka tatrzańska i wejdź na zbliżoną stronę.

Idealnie się będzie sprawdzać także przy małej, jak i przy grubej zwierzynie zarówno z większej odległości, jak i z mniejszych. Lufa śrutowa jest odpowiednia przy małym dystansie, kulowa z kolei może pozwalać na oddawanie celnych strzałów z dużej odległości.

Twoja Galeria
Uniwersalność ma swe zalety, jednak zawsze przedstawia pewny konsensus. Niektórym może nie odpowiadać ograniczona ilość strzałów bez potrzeby przeładowania. Jest to także powód, dla którego myśliwi nieco częściej decydują się na 2 typy broni specjalizującej się w określonym kierunku zwierzyny różnych gabarytów. W przypadku tzw. grubszej zwierzyny typowej dla naszego klimatu idealna okaże się broń o kalibrze od 7,62 do 9,3 mm. Te większe będą się sprawdzać przeważnie w czasie polowań nocnych oraz pędzonych, ponieważ nawet przy nieco mniej celnym strzale, mogą powalić zdobycz.

Jeżeli polujemy w miejscach, które obfitują w sarnę czy jelenie lub dziki, można by się skusić na broń o kalibrze 6,5 x 55, 6,5 x 57(R), 7 x 64(65R) lub 7 x 57 (R) z wolniejszą kulą mającą bardziej znaczącą masę.
Tags:  , , , ,