Gdzie można by uzyskać wizę konieczną do pobytu w Laosie?

Jeżeli udajesz się do Laosu, musisz wiedzieć, że Polacy są objęci obowiązkiem wizowym. Miesięczną wizę można uzyskać zarówno w ambasadzie Laosu, jak i na niektórych przejściach granicznych.

Laos

Autor: Szymon Nitka
Źródło: http://www.flickr.com
Wizę można przedłużać dwukrotnie, za każdym razem o 1 miesiąc (potrzebne jest odpowiednie motywowanie Twojego wniosku). Wydłużenie wizy dokonuje się w urzędzie imigracyjnym w Vientiane.

Jeśli omawiana problematyka jest dla Ciebie użyteczna, zobacz oprócz tego więcej szczegółów kosze na śmieci dragon tu – te informacje także nie mogą pozostać pominięte.

W czasie kontroli granicznej trzeba również sprawdzić, czy do paszportu są wbite odpowiednie stemple. W razie stwierdzenia przez policję nieobecności stempli podczas kontroli wewnątrz państwa lub przy wyjeździe, grożą wysokie kary pieniężne, deportacja czy nawet areszt. Przy załatwianiu formalności można by skorzystać z pomocy hotelu, w jakim się obecnie przebywa. Nielegalne przedłużenie pobytu jest zagrożone karą mandatu w wysokości 10 USD za każdy dzień. Opłata jest pobierana przy wyjeździe.

Nie jest jednak obowiązkowe posiadanie określonej kwoty za każdy dzień pobytu, ani posiadanie ubezpieczenia. podróżując samolotem na trasach międzynarodowych obowiązuje przy wylocie opłata lotniskowa w wysokości 10 USD. Na trasach krajowych opłata lotniskowa podczas wylotu równa się 10000 LAT. Lądowe przejścia graniczne, na których można by otrzymać wizę laotańską z Tajlandii to Most Przyjaźni Mittabhap na rzece Mekong, około 22 kilometry od stolicy. Jest on otwarty w godz. od 6:00 do 22:00. Bardzo istotne jest to, aby potwierdzać aktualność danych w odniesieniu do przejść granicznych, żeby mieć pewność, że przejścia są czynne. Chodzi o to, że niektóre przejścia graniczne mogłyby chwilowo wstrzymywać wydawanie wiz dla cudzoziemców. Poza tym należy wiedzieć o tym, że przejścia graniczne są na noc zamykane.

Istnieją trzy główne przejścia graniczne, które mogą wydawać wizy: lotnisko międzynarodowe w Vientiane oraz Luang Prabang i Most Przyjaźni. Regulacje celne obowiązujące w tego typu państwie jak Laos nie odbiegają od ogólnie przyjętych zwyczajów.
Tags:  , , ,