Chryzantemy jako jedne z najbardziej docenianych kwiatów kwitnących jesienią – co warto o nich wiedzieć?

Rośliny ozdobne jakimi są chryzantemy, charakteryzujące się pięknymi kwiatami można uprawiać w domu, na balkonie, tarasie i ogrodzie. Odmiany niskie doskonale nadają się na obwódki, a wyższe na kwiaty do wazonu, w którym mogą stać nawet miesiąc. Niesłychaną popularnością cieszą się także chryzantemy doniczkowe, które stanowią barwy akcent zewnętrznej przestrzeni relaksu. Szczególnie pięknie się prezentują, gdy zostaną pokryte poranną rosą.

malowidło - ogród

Autor: Medialab Katowice
Źródło: http://www.flickr.com
wizja - ogród

Autor: Medialab Katowice
Źródło: http://www.flickr.com

Chryzantemy znane są już od dawna. Pierwsza notka o nich pochodzi z Chin z ok.

Czy ten materiał Cię zainteresował? W takim przypadku zobacz odmienny polecany serwis aranżacja ogrodów wrocław, który także posiada absorbujące materiały.

500 lat p.n.e., natomiast w Europie pojawiły się ok. 300 lat temu. Chryzantema (Chrysanthemum) zalicza się do rodziny astrowatych a liczy ok. 50 gatunków. Dzięki wieloletniej pracy ogrodników możemy dziś wybierać pośród wielu barw, kształtów i rozmiarów chryzantem – interesujesz się chryzantemami? Odwiedź tę stronę. Jeśli chodzi o chryzantemy uprawa jest z reguły łatwa. Nie ma rygorystycznych wymagań co do warunków glebowych. Zabiegi pielęgnacyjne również nie powinny być problemem nawet dla ogrodników amatorów. Trzeba zwrócić uwagę, iż chryzantemy doniczkowe kwitną w porze jesieni. Gdy dni stają się krótsze, wówczas rośliny te przestawiają się ze wzrostu wegetatywnego na generatywny, a to w skutek naturalnej zmiany warunków nasłonecznienia. Czas zawiązywania pąków kwiatów waha się od 7 do 12 tygodni, w zależności od odmiany.

Jeśli chcemy, aby wspaniale nam wyrosły chryzantemy uprawa musi przebiegać w opisany sposób: przygotujemy jasne stanowisko (najlepiej na zewnątrz, ponieważ w mieszkaniu chryzantemy kwitną krócej oraz są bardzie narażone na wyschnięcie), podłoże powinno być delikatnie wilgotne, a podlewanie musi być systematyczne (konieczna jest doniczka z otworami odpływowymi), powinniśmy ostrożne eliminować przekwitłe kwiaty (tak by nie uszkodzić pąków) – . Warto wiedzieć, że w polskim klimacie chryzantemy doniczkowe rzadko zimują, z wyjątkiem odmian zimujących w rabatach (Apollo, Cameo, Copycat, Izis, Primrose Button). Do uprawy w ziemi nadają się jedynie odmiany o małych oraz średnich kwiatach. Konkretne odmiany mogą różnić się nie tylko wyglądem, ale właśnie odpornością na przymrozki. Niektóre kwitną od sierpnia do listopada, a jeśli zima będzie wyjątkowo łagodna to nawet do grudnia.