Czy pogodę da się trafnie przewidzieć?

Zjawiska pogodowe, bodaj oglądane i doświadczane przez każdego z nas codziennie, są nie całkowicie zbadane a co za tym idzie najczęściej dla dużej liczy osób pozostają enigmatyczne i tajemnicze. Na jakiej zasadzie tworzy się tęcza Dlaczego piorun nie trafia w jedno miejsce 2 razy Jak powstaje grad? Atmosferyczne tajemnice od dziś z serwisem pogodowym nie pozostaną już zupełną zagadką.

Bańka mydlana, łąka

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl
Chyba każdemu nie raz zdarzyło się nieźle zmoknąć wracając do domu, niewłaściwie ubrać na względnie ciepły dzień albo powiesić pranie pół godziny przed ulewą… Podobnie z codziennym zastanawianiem się jaka będzie dziś pogoda By uniknąć wielu zaskakujących sytuacji warto zajrzeć na stronę pogodową gdzie zawsze można znaleźć bieżącą prognozę pogody dla naszego regionu.

Przewidzieć pogodę na kilka dni do przodu to zdecydowanie trudne zadanie, tym bardziej w naszej strefie klimatycznej. Łatwiej o prognozę na obu biegunach niż o przybliżony opis Polskiej pogody. Jednak nie musimy wnikliwie słychać codziennych doniesień o możliwej temperaturze, stopniu wilgotności czy rodzaju zachmurzenia dla naszego regionu, bo kiedy tylko będziemy chcieli poznać przewidywania na kolejny dzień lub tydzień wystarczy po prostu zajrzeć na serwis pogodowy gdzie szybko przeczytamy bieżące i sprawdzone dane.

Warunki związane z zachmurzeniem, średnia temperatura dla danej pory dnia, poziom wilgotności oraz siła a także kierunek wiatru to jedynie niektóre dane prezentowane w nowym serwisie meteorologicznym. Jedynie bardzo krótki opis wystarczy, by odpowiednio przygotować na wszystkie zjawiska atmosferyczne z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć.

Natężenie wiatru, prognozowane opady albo ich brak, przewidywana ilość stopni Celcjusza i krótki opis – prosty przepis na uniknięcie codziennych pogodowych wpadek. Przed wyjściem z domu lub planowanym wyjazdem wystarczy tylko poświęcić chwilę i dowiedzieć się na jakie pogodowe niespodzianki powinniśmy się przygotować.

Zmienna dynamika cyrkulacji, spora siła wiatru oraz inne zjawiska pogodowe to przede wszystkim przyczyny dla których próby zaprognozowania pogody na czas bardziej odległy niż 4-5 dni bardzo często nie pokrywają się z rzeczywistością.

Odpowiada Ci ten tekst? Jeśli masz chęć zdobyć większą ilość danych, odszukaj www, które zawiera równie interesujące dane.

Najwyższa, bo ponad 84 procent sprawdzalność prognoz pogody jest odnotowywana właśnie dla przewidywań krótkookreskowych sporządzanychdla niewielkich obszarów.
Obszar klimatyczny, w którym jesteśmy sprawia, że znajdujemy się w zasięgu mapy ryzyka pogodowego. Co prawda, trzęsienia ziemi lub błotne ulewy będą dla nas czymś niezmiennie rzadkim jednakże możliwość przewidzenia ścisłej wartości temperatury, intensywności opadów czy siły wiatru powoduje, że dobrze sprawdzalne są jedynie prognozy krótkoterminowe dla określonego obszaru.

Rekordowe temperatury, silne wiatry czy stopień opadów, zdarzające się ostatnio coraz częściej nie pozostają bez wpływu na próby prognozowania pogody. I choć na co dzień nie musimy obawiać się aż tak poważnych zjawisk to sprawdzając pogodę, zawsze patrzmy na prognozę sporządzoną najdalej na tydzień i dopasowaną do naszego obszaru, bowiem jedynie meteorologiczne przewidywania na maksimum 5-6 pokrywają się najbardziej z faktyczną pogodą.