Dieta na masę

Poprawnie skomponowana dieta na masę stanowi uzupełnienie treningów na masę. Dzięki niej o wiele prędzej pojawią się rezultaty naszych treningów. Poddając organizm treningowi fizycznemu zwiększa się jego popyt na kalorie. To, ile będziemy musieli dostarczyć ponadprogramowych kalorii jest kwestią indywidualną a także zależną od intensywności treningów, naszych indywidualnych uwarunkowań.

przeczytaj na ten temat

Autor: marshel
Źródło: http://www.sxc.hu
Dieta na siłownię musi dostarczać naszemu organizmowi zbilansowane potrawy zawierające odpowiednie proporcje białek, tłuszczy, węglowodanów oraz mikroelementów. Liczba dań spożywanych w przeciągu dnia powinna wahać się miedzy 5 a 6 w sztywnych porcjach.

Miejmy na względzie, iż nasze ciało w głównej mierze złożone jest z wody, dlatego musimy wypijać minimum 3 litry wody bez gazu, a w upalne dni nawet 5 ! Jeżeli nie jesteś w stanie dostarczyć organizmowi wystarczających dawek węglowodanów jak też białka, dietę powinny uzupełniać odżywki – suplementy diety dla sportowców.

Węglowodany – to podstawowe źródło energii dla naszego organizmu. Produkty dostatnie w węglowodany dostarczają nam siłę. Powinno się jednakże wystrzegać się węglowodanów przetworzonych, mieszczących się w słodkościach. Najwięcej dostarczajmy ich rankiem, w posiłkach przed oraz po treningu. Jakie wyroby winny się znaleźć w naszym jadłospisie? Przede wszystkim: produkty zbożowe – krupy, makarony, warzywa – fasolka, ziemniaki, owoce – banany, pieczywo pełnoziarniste. Dzienna dawka spożywanych węglowodanów wynosi pomiędzy 5g – 7g na kilogram masy ciała. Białka – są głównym składnikiem mięśni. Zalecana dobowa dawka to 2 g na każdy kilogram masy ciała. Ostatni jedzony posiłek w ciągu doby musi nieść najsporzej białka natomiast mało węglowodanów.

Co zatem będzie zawierać dużo białka? Z pewnością: mięso – wołowina, drób, ryby, jaja, twarożek, nabiał. Dobowa dawka spożywanego białka powinna wynosić 2g – 3g na 1kg masy ciała.

Jeżeli absorbują Cię prezentowane w tym materiale tematy i masz chęć poczytać większą ilość informacji na taki temat – kliknij tu Ziołowe kosmetyki.

Tłuszcze są niezwykle ważnym składnikiem odżywczym. Także stanowią źródło energii dla naszego ciała i są niezbędne w procesie budowy masy mięśniowej. Co najlepiej spożywać? Oliwę z oliwek a także tłuste ryby. Dzienna dawka spożywanego tłuszczu (suplementy na rzeźbę) musi wynosić w przybliżeniu 1g na kilogram masy ciała.

Należy trzymać się opisanych wytycznych bez względu na fakt czy jest to trening dla początkujących (tu znajdziesz informacje), czy może jesteśmy na poziomie zaawansowanych ćwiczeń.