Do jakich celów wykorzystywane są zbiorniki ciśnieniowe, jaka jest ich zasada działania.

Odkręcając wodę w swoim domu niewiele osób wie dokładnie, dlaczego ona płynie. Ludzie widzą jedynie końcówkę całej instalacji, a to jest tylko jej drobna część. Najważniejszym elementem, przez jaki w ogóle woda będzie płynąć w kranach jest zbiornik, w jakim jest magazynowana. Zbiorniki takie, zwane również hydroforowymi albo ciśnieniowymi, przechowują wodę, ale też, o czym zapewne wie niewiele osób, powietrze.

To tak naprawdę obecność powietrza w takim zbiorniku jest niezwykle istotna i to dzięki niemu właśnie wszystko działa jak powinno. Rzecz jasna zbiorniki hydroforowe wyposażone są w liczne urządzenia, bez których ich właściwa praca możliwa by nie była – gdzie kupić zbiornik hydroforowy. Zaliczają się do nich między innymi pompy które uzupełniają stan cieczy czy też czujniki ciśnienia, kontrolujące tę wielkość w zbiorniku. Cały układ może być niekiedy skomplikowany, zwłaszcza przemysłowych zastosowaniach, jednak zbiornik stanowi tu jego najważniejszą część. A jak się okazuje, przy jego działaniu się wykorzystuje jedno z elementarnych praw fizyki, znanych od naprawdę dawna.

zbiorniki hydroforowe

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/nostalit_piaskowy02.jpg
zbiorniki ciśnieniowe

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/bruk_jurajski_kolor01.jpg
Zbiorniki ciśnieniowe stosowane są w dużej ilości różnych miejsc (Producent zbiorników ciśnieniowych Ppri-Żegrze Spółka z o.o.). Coraz częściej można je też spotkać w domach prywatnych oraz firmach, albo jako podstawowe źródło zasilania w wodę, lub też awaryjne, jeżeli in[TAG=stalacja] jest podciągnięta. Najczęściej składają się z żeliwnego lub stalowego zbiornika mającego określoną wielkość. Tego typu zbiorniki posiadają różne kształty, zależne to przede wszystkim będzie od tego, jak je można będzie ustawić w miejscu docelowym. Układ taki składa się jeszcze z zaworów, pompy i czujnika, i to jest wystarczające do tego, żeby otrzymać wodę pod odpowiednim ciśnieniem. Ciecz w zbiorniku jest nalewana do określonej wysokości, a nad nią znajduje się poduszka powietrzna. Jak się pobiera wodę zmniejszeniu ulega jej poziom jej ilość, a tym samym zmniejszeniu ulega ciśnienie powietrza w środku.

Jeśli uzyska ono wartość minimalną, to załącza się pompa – pompa ciepła geotermalna i zaczyna się wlewanie wody. To z kolei trwa do momentu, ciśnienie z powrotem osiągnie maksymalną wartość, wtedy pompa zostaje wyłączona.