Do jakiego rodzaju zadań służą tensometry? Co jest najbardziej istotne? O jakich sprawach pamiętać?

przekrój - dziecko
Tensometr to czujnik, jaki służy do pomiaru naprężenia. Praktycznie jednakowoż pomiar tensometryczny odnosi się do pomiaru odkształcania i obliczenia naprężenia w oparciu o dany związek fizyczny, którym jest prawo Hooke’a.

Tensometry są często używane również do pomiaru innych wielkości nieelektrycznych, tego typu jak siła, ciśnienie lub (firma-w-niemczech.com.pl) masa. Najbardziej znane tensometry to modele oporowe, które zmieniają swoją rezystencję wraz ze zmianą wymiarów. Istnieją jednakowoż i inne tensometry, które można wyróżnić ze względu na budowę. Są to między innymi modele wężykowe, zygzakowe czy kratowe. Czujniki tego rodzaju są najważniejszym elementem każdej z wag elektronicznych, lecz także urządzeń do mierzenia sił ściskających czy rozciągających.

Dość często możemy je znaleźć w układach automatyki, tam zachodzi konieczność przeprowadzania pomiarów wagowych, przykładowo ciężaru zbiorników, jakie magazynują surowce lub platform najazdowych. Czujniki takiego typu najczęściej umieszcza się pod podporami zbiornika lub platformy. W połączeniu z właściwymi Urządzeniami pomiarowymi można wykonać pomiar mas albo dozowania surowców.
O stosowaniu najbardziej właściwego rodzaju tensometru będą decydować warunki i wymagania pomiaru jakie mają związek z materiałem czy kształtem elementu konstrukcyjnego czujnika. Tensometry mają bardzo dużo zalet.

dobre paleciaki z wagą
Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim są bardzo czułe i dokładne, mają niezbyt duże wymiary, są wytrzymałe na różnorodne drgania oraz wstrząsy. Świetnie znoszą pracę w dość wysokich temperaturach i ciśnieniach, można je też lokalizować na powierzchniach zakrzywionych.