Do jakiego rodzaju zadań służą tensometry? Co jest najbardziej istotne? O jakich sprawach pamiętać?

Tensometr to czujnik, jaki służy do pomiaru naprężenia. Praktycznie jednakowoż pomiar tensometryczny odnosi się do pomiaru odkształcania i obliczenia naprężenia w oparciu o dany związek fizyczny, którym jest prawo Hooke’a.

Tensometry są często używane również do pomiaru innych wielkości nieelektrycznych, tego typu jak siła, ciśnienie lub masa. Najbardziej znane tensometry to modele oporowe, które zmieniają swoją rezystencję wraz ze zmianą wymiarów.

Przestudiuj więcej szczegółów (https://ehydrogaz.pl/monozlacza-gazowe-monozlacze-elastyczne-do-gazomierza-g4-g6,c13,p157,pl.html) – one mogą rzucić całkiem nowe światło na rozpatrywaną w znajdującym się tutaj poście. Po prostu kliknij ten link.

Istnieją jednakowoż i inne tensometry, które można wyróżnić ze względu na budowę. Są to między innymi modele wężykowe, zygzakowe czy kratowe. Czujniki tego rodzaju są najważniejszym elementem każdej z wag elektronicznych, lecz także urządzeń do mierzenia sił ściskających czy rozciągających.

Dość często możemy je znaleźć w układach automatyki, tam zachodzi konieczność przeprowadzania pomiarów wagowych, przykładowo ciężaru zbiorników, jakie magazynują surowce lub platform najazdowych. Czujniki takiego typu najczęściej umieszcza się pod podporami zbiornika lub platformy.

Kliknij szczegółowy tekst. Na stronie zobaczysz ciekawe informacje na ten temat, omówione w naszymtekście.

W połączeniu z właściwymi Urządzeniami pomiarowymi można wykonać pomiar mas albo dozowania surowców.

O stosowaniu najbardziej właściwego rodzaju tensometru będą decydować warunki i wymagania pomiaru jakie mają związek z materiałem czy kształtem elementu konstrukcyjnego czujnika. Tensometry mają bardzo dużo zalet.

przekrój - dziecko

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim są bardzo czułe i dokładne, mają niezbyt duże wymiary, są wytrzymałe na różnorodne drgania oraz wstrząsy. Świetnie znoszą pracę w dość wysokich temperaturach i ciśnieniach, można je też lokalizować na powierzchniach zakrzywionych.