Jak najlepiej wykorzystać każdy centymetr aby stworzyć nieco więcej przestrzeni w pokoiku dzieci?

Z pewnością każdy maluch w dzieciństwie marzy o tym, aby mieć swój kąt, trochę prywatności i nie dzielić przestrzeni z rodzeństwem (szczególnie młodszym). Niestety, malutkie mieszkania nie zawsze na to pozwalają, ale jest wiele dobrych praktyk, jak zaoszczędzić trochę miejsca i wygospodarować dodatkowy kawałek wolnej przestrzeni dla maluchów, a czasem nawet z jednego pokoju zrobić dwa małe.

pokój dziecięcy

Autor: Bonsoni.com
Źródło: http://www.flickr.com

Dobrym sposobem jest piętrowe łóżko Piotr Bis. Nowoczesne konstrukcje nie przypominają tych sprzed jakiegoś czasu, gdzie drewniany stelaż i drabinka stanowiły główny element, a materace były bezpośrednio nad sobą. Z obecnie dostępnego asortymentu można zmontować taką kombinację, która pozwoli wkomponować w łóżka dodatkowo biurka tanie biurka dla dzieci czy sofy i półki. Można zrobić taki zestaw, na którą składają się 2 górne piętrowe łóżka, eliminuje problem ciągłej kłótni o to, kto będzie spał na górze, a kto na dole. Doły pozostawiają całkowitą dowolność, więc – w zależności od potrzeb – zagospodarujmy je patrząc w przyszłość.

Stelaż jest na tyle stabilny, że udźwignie zarówno biurko, jak i półki czy szeroki fotel ze stolikiem. Kolejny trik polega na tym, aby zestaw mebli dziecięcych ustawić „plecami” do drugiego zestawu i spróbować rozdzielić nimi pomieszczenie. Wówczas zyskujemy dla każdego z dzieci własny kawałek pokoju. Rodzaj ścianki działowej zrobiony z mebelków jest komfortowy, ponieważ w każdej chwili można go przeorganizować. Trzeci trik pomagający zyskać przestrzeń to z nadbudówką i dużą ilością pojemnych szuflad. Dobrze jest budować zestawy idąc w górę, a nie na szerokość. I tak dzieci sięgają wyłącznie do części szafek.

To na tych niskich partiach rozłóżmy zabawki, książki i ubranka, czyli te przedmioty, po które i maluchy, i my będziemy sięgać najczęściej. Na górnych półkach można rozłożyć koce, pościel na zmianę, ubrania sezonowe (kombinezony na zimę, letnie sukieneczki itp.). Czwartym sprytnym sposobem oszczędzającym przestrzeń jest zapakowanie wyżej wymienionych rzeczy w worki próżniowe. Wygoda polega na tym, że jesteśmy w stanie skompresować nieużywane rzeczy i zaoszczędzić miejsce na inne.

pokój dziecięcy

Autor: Bonsoni.com
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnym – ostatnim już sposobem – będzie zakup takich siedzisk, w których puste miejsce również można dobrze wykorzystać – otwierana pufa, sofa z pakowną skrzynią na pościel – to zawsze dobre schowki.Kilka prostych trików i dobre zagospodarowanie przestrzeni w pokoju przed kupnem mebli naprawdę potrafi odmienić mały pokoik dziecięcy w pomieszczenie, w którym każde z dzieci ma przestrzeń tylko dla siebie.