Jak nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej?

W latach młodości oraz w dorosłym życiu wielokrotnie bierzemy udział w szkoleniach BHP i przygotowaniu zawodowym, czasem także w szkoleniu z przeprowadzania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ale czy gdyby spotkała nas sytuacja, w której moglibyśmy drugiemu człowiekowi w taki sposób pomóc, czy zdobylibyśmy się na odwagę, aby sprawdzić zdobytą wiedzę?

akcja ratunkowa

Autor: ER24 EMS (Pty) Ltd.
Źródło: http://www.flickr.com
Powszechnie wiemy, że różne nagłe wydarzenia przydarzają się codziennie. Zwykle jesteśmy przekonani, że dzieją się gdzieś daleko od nas – słyszymy o nich w wiadomościach, czytamy w gazetach lub w internecie. Ale myślimy sobie, iż to nas nie spotka. Jednak czy jesteśmy świadomi tego, że i nas może spotkać coś złego i że w nagłym przypadku pomocy może udzielić nam ktoś z bliskich lub człowiek całkiem obcy choćby na ulicy czy w markecie? I odwrotnie – możliwe jest, że i nam zdarzy się, że będziemy mogli użyć praktycznej wiedzy z dziedziny przeprowadzania pierwszej pomocy. () W pierwszej kolejności warto instruować już tych najmłodszych, aby w potrzebie wykazali się inicjatywą i odwagą, żeby natychmiast pomóc a następnie zadzwonić po pomoc a nie wystraszyć się i spanikować. Dlatego też trzeba zadbać o to, by wszyscy potrafili prawidłowo zadziałać w groźnych sytuacjach. Istotne jest, by maluchy umiały przeprowadzić podstawową pomoc i aby potrafiły wstukać telefon alarmowy, podyktować swój adres zamieszkania, żeby umiały przedyktować swój telefon i wiedziały, czy mieszkańcy cierpią na określone dolegliwości i które zachowania mogą być nietypowe.

defibrylator

Autor: Bernhard Wintersperger
Źródło: http://www.flickr.com
Przy osobach dorosłych idealnie byłoby gdyby w miejscu pracy cyklicznie przeprowadzano zajęcia z przeprowadzania pierwszej pomocy, żeby wypracować i utrwalić pewne mechanizmy działania (jak resuscytacja i użycie urządzenia takiego jak defibrylator AED) ( na dowiesz się na ).

Jeśli fascynuje Cię przedstawiony temat, odszukaj więcej tutaj (http://centrumhigieny.pl/pl/c/Rekawice-ochronne/62) informacji na ten wątek, które okażą się niesamowicie fascynujące i na pewno wciągną Cię bez reszty.

Ponieważ stwierdzono, że wczesne zastosowanie defibrylatora zwiększa szansę na przeżycie, kiedy pracujemy w biurowcu , koniecznie trzeba wiedzieć, gdzie można znaleźć defibrylator AED.

Jeżeli szkolenie z przeprowadzania pierwszej pomocy przedmedycznej nie zostało przeprowadzone, a chcielibyśmy mieć z tego zakresu umiejętności praktyczne, można pójść do centrum kryzysowego albo na posterunek straży miejskiej w danym mieście i poprosić o pokazanie podstaw.