Kamienie drogocenne – najpiękniejsze egzemplarze

Wywodzą się z wnętrza ziemi, tam pośród law i skał tworzą się najwspanialsze okazy – kamienie szlachetne. Jeśli interesujesz się tym tematem nie zdziwią Cię nasze typy, jednakże dla początkujących i średnio-zaawansowanych nasz przegląd będzie wstępem i uzupełnieniem wiedzy.

śliczny szafir

Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com

Diament. No bo jakby zdarzyć się inaczej. Jest to najbardziej twardy materiał, jaki spotykany jest w przyrodzie. To właściwie czysty węgiel, warto wiedzieć, że, to jedna z nielicznych substancji, która jest w stanie się spalić bez pozostawienia popiołu. Nie polecamy jednakowoż takich zabaw z diamentem, korzystniej je przykładowo oszlifować.

Szmaragd, jest to właściwie zlepek atomów tlenu, glinu, krzemu oraz berylu. Szmaragdy cenione są od niepamiętnych czasów, nie inaczej jest obecnie, co warte odnotowania, w okresie średniowiecza ceniono je bardziej niż diamenty. Współcześnie, najlepsze okazy są wyceniane na dość równym poziomie, co brylanty. Jaki mamy najpopularniejszy szmaragd? Bez wątpienia – Gwiazda Atochy. Jego wiek to ponad 400 lat, masa – 13 karatów. Jego perypetie były dramatyczne, przepadł on pod wodami u wybrzeży Florydy, gdy wieziony był na największym hiszpańskim galeonie. Znaleziony ponownie w 1985, gdy statek odkryto i wydobyto z niego kosztowności.

Szafir,źródła (więcej) składa się z tlenku glinu, a jego wspaniała, niezwykła niebieska barwa to efekt działania jonów żelaza lub tytanu. Jest zdolny do wykazywania zdolności do generowania gwiaździstych smug (tak zwany asteryzm – smuga światła na powierzchni oszlifowanego kamienia), jednakże istotnie mieć na uwadze, iż szafiry potrafią także odznaczać się różnymi barwami. Znane są barwy od lekko żółtej po czerwoną czy fioletową. Zdarzają się odmiany całkowicie bezbarwne, zaś za najbardziej cenione uważa się szafiry niebieskie oraz czarne.

Autor: stephend9

Rubin to niespotykana zbyt często i niezwykle ceniona odmiana korundu, czyli podobnie jak w przypadku szafiru – tlenku glinu. Ciekawą i dość niespotykaną barwę zawdzięcza jonom chromu. Za w najwyższym stopniu zjawiskowe okazy uważane są te bogate w unkluzje („wstawki”) z rutylu. Tego typu dodatek skutkuje pojawieniem się dwóch ciekawych zjawisk optycznych. Pierwsze z nich, tak samo jak w sytuacji szafiru, to asteryzm. Kolejnym zaś jest błysk kociego oka, co znaczy poziomą smugę światła, która porusza się po powierzchni w trakcie jego obrotu. Warto jednocześnie dodać, że rubiny z kocim okiem należą do rzadkości. Dodatkowe informacje na ten temat zdradzi hurtownia jubilerska.

Na pewno kamienie szlachetne pozostaną takimi okazami, jakie zawsze będą miały swoją wartość i swoich wielbicieli. Nic dziwnego, trzeba przyznać, że już pierwsze spotkanie z diamentem, szafirem, szmaragdem czy rubinem pozostawia niezwykłą pewność, iż oto mamy do czynienia z magią.

Bardzo chętnie zaproponujemy Ci podobny takiego rodzaju post. Jeśli masz ochotę go sprawdzić, zobacz treść (http://www.esoil.pl/k,100,mobil-zerice), którą odnajdziesz w tym miejscu.