Można by się spodziewać, że przenoszenie ciężkich ładunków wymaga skomplikowanych rozwiązań. Tymczasem, przeważnie wykorzystuje się w tym wypadku przenośniki rolkowe.

Przenośniki rolkowe umożliwiają przenoszenie ciężkich przedmiotów. Ze względu na specyficzną nawierzchnię transporterów rolkowych, transportowane ciężary mają zazwyczaj dosyć nieskomplikowany kształt. Są to między innymi skrzynie, pudła, worki, palety, plastikowe pojemniki itp. Cenną zaletą przenośników jest możliwość przekształcaniaich budowy. Przez to możemy dowolnie zmieniać ich rozmiar lub poziom wysokości. W fabrykach przenośniki rolkowe tworzą rozbudowany system zespolonych ze sobą taśm rolkowych.

Fabryka

Autor: Cory M. Grenier
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki temu wybrane przedmioty zostać przeniesione nawet na dość spore odległości. Przenośniki rolkowe możemy jednak dostosować nie tylko do kształtów i rozmiarów, ale także do masy przewożonych ładunków. Zależy to m.in. od materiału, z którego wykonane zostały rolki. Możemy wybrać różne typy rolek – ze stali, plastikowe, pokryte gumą, stożkowe, aluminiowe i nie tylko. Dopuszczalna waga ładunków, jaką są w stanie przewieźć to przeważnie mniej więcej 70-100 kg. Pewne taśmy są jednak dostosowane do bliskiego transportu nawet kilkutonowych ładunków.

Przenośniki wałkowe to nieskomplikowany i wygodny sposób, żeby przetransportować różnego rodzaju przedmioty. Dlategojest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań. Znajduje swoje zastosowanie nie tylko fabrykach, ale też w różnych magazynach, supermarketach oraz w niektórych firmach. Rolki poruszają się zwykle się za pomocą łańcuchów albo różnego rodzaju pasków napędowych. System połączonych ze sobą przenośników rolkowych jest często teżwyposażony w bardzo pomocne funkcje. Do przenośników można podłączyć różnego rodzaju urządzenia elektroniczne. Dlatego mamy możliwość, by na bieżąco rejestrować np. ciężar przenoszonych przedmiotów lub kody kreskowe. Taśmy rolkowe często współpracują ponadto z urządzeniami, takimi jak drukarki lub owijarki, inne urządzenia pod adresem: . Specjalne obrotnice pozwalają natomiast na zmianę kierunku, w którym poruszają się taśmy (sprawdź też: taśmy do przenośników) rolkowe. W wypadku rozbudowanych systemów transportu przenośniki rolkowe są zazwyczaj obsługiwane przez komputer. Możemy jednak zarządzać nimi też przy pomocy pilota albo manualnie. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach chcemy je wykorzystywać.