O czym należy wiedzieć dobierając dobry sprzęt rehabilitacyjny dla ludzi starszych

Wózek inwalidzki jest sprzętem specyficznym, jaki dedykowany jest dla ludzi mających znaczne kłopoty motoryczne. Na rynku istnieje wiele rodzajów wózków. Zasadniczą cechą wózka inwalidzkiego jest jego budowa modularna. Sprzęt ten złożony jest z elementów wymiennych lub opcjonalnych. Daje to możliwość wymiany podnóżka, koła, blokad czy poszycia.

Wózek inwalidzki

Źródło: http://sxc.hu/
Do najbardziej rozpowszechnionych należy wózek inwalidzki toaletowy. Umożliwia on pielęgnowanie osoby leżącej i pomaga w całodobowej higienie chorego. Wózki posiadają anatomicznie uformowane siedzenie wraz z wylotem sanitarnym, jak też zdejmowane oparcie dla łatwiejszej aktywności oraz przechowywania. Dodatkowo prosta konstrukcja zapewnia użytkownikowi funkcjonalność i łatwość higienicznego utrzymania. Główną właściwością jest opcja najazdu na sanitariat toaletowy (przykłady krzeseł toaletowych), co jest ważne przy osobie, jaka ma mocno ograniczoną mobilność. Wybrane wózki sanitarne mają dodawane zbiorniki zbiorniki pp na nieczystości, co sprzyja dużej higienie i nieskrępowanie chorego. Również tapicerki stosowane przy tego rodzaju wózkach posiadają świetne jakościowo materiały i mają możliwość bezproblemowego umycia siedziska.

Kolejnym sprzętem, który usprawnia całodobowe funkcjonowanie pacjenta jest balkonik kroczący. Dobiera się go indywidualnie zwracając szczególną uwagę na trudności danej osoby. Na ogół balkoniki są dobierane wspomagająco przy poruszaniu się chorych osób. Dobry balkonik kroczący powinien posiadać gumowe nakładki na poręczach, które służą do trzymania, gumowe lub kauczukowe nakładki na nogi balkoniku oraz możliwość regulowania wysokości samych nóżek. Są to podstawowe określenia sprzętu, który sprawdzi się w użytkowaniu i zagwarantuje swobodę w posługiwaniu się przez chorego – przykłady takich balkoników.

Wózki inwalidzkie

Źródło: http://sxc.hu/
Należy wziąć pod uwagę stabilność sprzętu oraz idealnie dobranie do wzrostu chorego. Właściwie dopasowany sprzęt musi posiadać optymalną szerokość tak, aby pacjent mógł się zmieścić w drzwiach i nie powodować ograniczania ruchów. Te dwa zasadnicze aspekty dadzą pacjentowi swobodę w użytkowaniu z wózka i niemałą niezależność, co jest oczywiście ważne. Dobierając dany sprzęt rehabilitacyjny powinno się rozważyć czy osoba chora będzie rzeczywiście umiała się nim posługiwać i czy sprzęt jest wystarczająco bezpieczny.