Odkurzacz centralny – czy warto mieć go w swoich czterech kątach?

Nie ma chyba w naszym kraju domu nie posiadającego odkurzacza. Sprzątanie bez tego obecnie najważniejszego urządzenia byłoby wyjątkowo mocno uciążliwe. Co oznacza jednak odkurzacz centralny? Czy jest to takie samo urządzenie, jak klasyczny odkurzacz? Jeżeli nie, to czym one się różnią?

odkurzanie

Autor: Travis Wise
Źródło: http://www.flickr.com
Odkurzacz centralny to coś więcej niż zwykły odkurzacz. System centralnego odkurzacza tworzony jest przez cały system urządzeń: rury ssące, które ulokowane są w ścianach, gniazda ssące oraz jednostka centralna. Bez jednostki centralnej odkurzacz centralny nie będzie mógł pracować. Dzięki temu urządzeniu sprzątanie domu staje się zaskakująco proste – przejrzyj pełną propozycję pod adresem. Do rury czyszczącej wpinamy dobrze dobraną końcówkę, wpinamy ją i możemy zaczynać porządkowanie domu. Do włączania centralnego odkurzacza przeznaczony jest pilot – przycisk ulokowany na rączce rury ssącej. Urządzenie może też włączać się automatycznie.

Najbardziej istotną częścią odkurzacza centralnego jest jednostka centralna. Silnik potrzebny do pracy całego urządzenia znajduje się właśnie w niej. Także w jednostce centralnej jest miejsce , w którym gromadzi się zebrany przez odkurzacz odkurzacze centralne szczecin kurzu. Stawiając na odkurzacz centralny, najrozsądniej jest zakupić go już w trakcie budowy domu. W momencie, kiedy dom jest jeszcze w budowie po prostu jego montaż jest najłatwiejszy. Nie oznacza to jednak, że nie można go zamontować w domach, które zostały już wybudowane. Jest to oczywiście również możliwe, ale dla posiadaczy domu oznacza konieczność wykonania całkiem sporego remontu.

profesjonalny odkurzacz

Autor: Twentyfour Students
Źródło: http://www.flickr.com
Prace mające związek z montażem odkurzacza centralnego można wykonywać etapami. Na pierwszym etapie można zamontować tylko i wyłącznie rury ssące, a podczas kolejnego etapu można zamontować jednostkę centralną oraz gniazda ssące. Takie podzielenie prac na dwa etapy jest bardzo wygodne. Odkurzacze centralne to urządzenia bardzo ciche i łatwe do konserwacji. Jest to rozwiązanie szczególnie mocno polecane osobom , które borykają się z alergią na kurz – oczyszczają one pomieszczenia o wiele lepiej od klasycznych odkurzaczy. Niestety, minusem tego urządzenia jest jego naprawdę wysoka cena. W wielu wypadkach jednak opłaca się wydać spore pieniądze, aby zapewnić sobie komfort.