W jaki sposób dobrać dobre oświetlenie do łazienki i czym się kierować w trakcie kupna lamp?

Łazienka, mimo że zwykle nie jest dużym pomieszczeniem wymaga zainstalowania kilku źródeł światła. Przed zakupem lampy z kryształami, lub innych ciekawych modeli warto przyjrzeć się swojej łazience oraz wyznaczyć jej strefy.

Prócz centralnego źródła światła należy mieć inne światło niedaleko wanny oraz odpowiednio dobrane oświetlenie nad lustro łazienkowe. Należy rozłożyć oświetlenie ozdobne, wprowadzające odpowiedni nastrój przy braniu relaksującej kąpieli. Oświetlenie ogólne zastępuje naturalne światło dzienne. Oczywiście powinno zostać zainstalowane w centrum łazienki. Światło musi być odpowiednio mocne. Lampy z kryształami nie zawsze nadają się do wszystkich łazienek. Dużo lepiej zamontować tu plafony, bowiem są bardziej hermetyczne, ponadto ich konstrukcja sprzyja do utrzymania czystości. Lustro stanowi centrum łazienki, z tego powodu warto dołożyć wielu starań żeby oświetlenie łazienkowe nad lustro było zarówno funkcyjne ale i ozdobne.

lustro w łazience

Autor: Saint-Gobain Glass
Źródło: Saint-Gobain Glass

Lustro musi umożliwiać przeglądanie się, dlatego światło wokół niego powinno być równomiernie rozłożone, aby właściwie oświetlać twarz. Lampy halogenowe mimo że rzucają silne światło i są ruchome, nie powinny być montowane jako oświetlenie nad lustro łazienkowe. Rzucają bowiem skupione światło, a przez to twarz jest niewłaściwie oświetlona. W sytuacji, gdy układ łazienki na to pozwoli można montować kinkiety po obu stronach lustra, zachowując w ten sposób symetrię. Należy je wieszać mniej więcej na wysokości wzroku. Dobrze, by były to kinkiety z osłonami na żarówkę.

Jeżeli zaintrygowała Cię ta sprawa, koniecznie sprawdź link akumulatory ciężarowe a poznasz o wiele więcej danych, które z pewnością wywołają u Ciebie śliczny uśmiech.

Rozpraszają one światło i właściwie oświetlają twarz. Oświetlenie łazienkowe nad lustro musi przede wszystkim spełniać to zadanie.

łazienka

Autor: Zehnder
Źródło: Zehnder
Nie powinno się montować innego oświetlenia na wprost lustra. Odbija ono bowiem światło, a to będzie raziło po oczach i tworzyło niepożądane odblaski. Specjalne oświetlenie przy wannie lub prysznicu jest szczególnie istotną sprawą. Często się zdarza, że centralne światło nie dociera do wnęk oraz zabudowy prysznicowej. Warto w tym przypadku zainstalować bardzo popularne oświetlenie LED montowane w fugach. Ledy nie tylko zużywają mniej energii, tworzą przy tym fajny element ozdobny.

Oświetlenie w łazience w głównej mierze musi być praktyczne, ozdobne a także bezpieczne. Przepisy budowlane dokładnie wytyczają obszary stref w łazience i związane z tym normy.