W jaki sposób działa obroża ćwiczebna dla czworonoga?

Obróżka treningowa jest z reguły przyrządem elektrycznym (aczkolwiek bywają też obroże zapachowe lub ultradźwiękowe). Korekta postępowania psa (ukaranie czworonoga) następuje zazwyczaj poprzez wysłanie do elektrycznej obroży dyspozycji podania impulsu korygującego. Fakt ten budzi wiele niesłusznych buntów w stosunku do tresury powyższym narzędziem. Warto zaznaczyć, iż nie ma on na celu zadawania bólu psiskom!


Poprawnie stosowana elektroniczna obroża dla psa nie może sprawiać czworonogowi bólu.

pies z obrożą

Autor: lizasperling
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba stosować zawsze impuls o niższej sile zaś wpływać na pieska jego długością w taki sposób, ażeby był na tyle odczuwalny dla psa by skutecznie skierować bądź skupić jego uwagę. Korzystając z urządzenia typu elektroniczna obroża dla psa cenionego wytwórcy moc bodźca jest dokładnie określona tak, aby impuls był jedynie nieprzyjemny dla psa. Z drugiej strony trzeba także pamiętać, by nie przesyłać zbyt długiego impulsu. Bodźce powodują skurcz mięśni co jest niemiłe dla zwierzaka. W wyższym stopniu niehumanitarne może być szkolenie czworonoga za pomocą kolczatki czy po prostu bijąc go za niepoprawne zachowanie. A to w psie wywołuje agresję. Należyta reakcja zwierzaka powinna być natomiast zawsze nagrodzona. Ważną sprawą w ćwiczeniu systemami treningowymi jest to, że to elektroniczne obroże karcą psy, a nie bezpośrednio właściciel.

To dobry moment, aby zgłębić więcej informacji na ten wątek – potrzebne będzie tylko oryginalne www, które przybliży potrzebne informacje.

Tak więc pies nie kojarzy bezpośrednio niemiłej dla siebie reakcji obroży z posiadaczem, natomiast skojarzenie dotyczy danej czynności którą czworonóg wykonuje .

Musimy pamiętać, że krzywdę robimy pieskowi (sobie też), jeśli pragniemy prowadzić trening jedynie przez nagradzanie.

Psy są istotami ogromnie inteligentnymi. Szybko odgadną, iż wystarczy tylko robić „siad”, aby pozyskać jakiś frykas. Ale nie odgadną jednego: dlaczego mają to zrobić. Takowa tresura psa jest chwilowa a także mało skuteczna. Lecz kiedy prowadzimy tresurę zwierzaka z nagrodami oraz karami, pies rozumie, że nie ma postępowań pośrednich, iż albo zachowuje się odpowiednio, albo źle i będzie za to skarcony. Ażeby dyrektywy były rozumiane przez nasze czworonogi, muszą być wypowiadane takim samym brzmieniem, a to nie jest takie proste (więcej). Stosując obrożę elektroniczną wspomagamy się impulsem o identycznym natężeniu.

Tags:  , ,