Prowadnice liniowe toczne a także ślizgowe oraz liniowe toczne

Łożyska są częściami łożyskowymi dla przesunięć równoległych. Tak jak w wypadku łożysk rotacyjnych, też tutaj dokonuje się rozróżnienia między przenoszeniem funkcjonujących sił poprzez elementy toczne i ślizgowe.
Nastręczania w stosunku do komponentów liniowych są tak niezmiernie zróżnicowane jak użycia, w których się ich używa.

Na przykład, w systemach transportu oraz podawania najważniejsze są prędkość jak też dokładność, zaś w maszynach pomiarowych – precyzja i sztywność. W wyborze odpowiedniego systemu prowadnic liniowych dla wybranego zadania, oprócz bogatej palety produktów, istotne znaczenie ma również kompleksowe doradztwo – -> sprawdź dodatkowe informacje.Czy byłeś usatysfakcjonowany z treści powyższego postu? Jeśli tak, to przekazuję również mój odnośnik smary wysokotemperaturowe do następnej strony. Zachęcam!Wszelki liniowy wariant konstrukcji posiada charakterystyczne cechy, jakie sprawiają, że konstrukcja jest wyjątkowo dostosowana do wskazanych użyć. Możliwość sformułowania ogólnych reguł doboru prowadnicy jest w znacznym stopniu zawężona, jako iż w czasie dokonywania wyboru trzeba wziąć w rachubę wiele elementów i porównać je z sobą – łożysko liniowe. Oprócz ciężarów, przyspieszenia, prędkości i posuwu należy także uwzględnić działania zewnętrzne, takie jak wysoka temperatura, smarowanie, wibracje, pielęgnacja etc.

łożyska liniowe

Autor: alexfiles
Źródło: www.flickr.com
Łożyska liniowe toczne występują jako prowadnice na szynach profilowych, prowadnice z blokami kulkowymi jak też poruszane liniowe zespoły. Oprócz tego wytwarza się wyroby dla najmniejszych rozmiarów zabudowy, które występują dla przykładu w mechanice konstrukcji precyzyjnych, a również specjalne prowadnice miniaturowe.

Te niesłychanie nieduże, a przy tym charakteryzujące się wyjątkową nośnością, niewielkim tarciem oraz dużą sztywnością, elementy są dostępne w odsłonach z koszykami płaskimi albo obiegowym prowadzeniem. Dzięki kompaktowej budowie nierzadko zastępują wyjścia wymagające dużo więcej powierzchni zabudowy.