Współcześnie, biorąc pod uwagę wytrzymałość oraz wygląd używa się zwłaszcza dachówki z ceramiki

Jeśli stawiasz dom ważne jest jego odpowiednie pokrycie, a więc zamontowanie dachu, który będzie ochraniał budynek przed dostawaniem się do wewnątrz deszczu, wiatru i pozostałych czynników atmosferycznych.

Kolorowe dachówki

Autor: Emily Mathews
Źródło: http://www.flickr.com
Dachówki tego rodzaju (na przykład :

dachówki Koramic) wyrabia się z gliny, która przez wzgląd na swoją budowę nie przepuszcza wody i chroni przed mrozem. Z tego właśnie względu stanowi dobry materiał izolacyjny i idealnie nadaje się na zadaszenia. Naturalne złoża gliny nie posiadają jednolitego koloru – dlatego dachówki takie mogłyby się mniej lub bardziej od siebie różnić jeśli chodzi o odcień czerwonego, czyli standardowego kolory glinu wynikającego z obecności żelaza. Aby zatem nadać dachówkom stałą barwę wykorzystuje się barwienie w masie lub angobowanie.

Pierwszy rodzaj, czyli barwienie w masie, to dodawanie do gliny odpowiednich pigmentów jeszcze zanim dachówka zostanie uformowana. Tymczasem angobowanie polega na naniesieniu na już ukształtowaną i wysuszoną, chociaż jeszcze nie wypaloną glinę substancji jaką jest tzw. szlachetna glinka. Różnica między tego rodzaju metodą a barwieniem w masie polega też na tym, że angobowanie dotyczy tylko wierzchniej warstwy dachówki, w związku z tym po przycięciu

Mężczyzna kładący dachówki

Autor: onnola
Źródło: http://www.flickr.com

dachówki może mieć ona w miejscu przecięcia inny odcień, w przypadku barwienia w masie różnica ta nie jest widoczna z tego powodu, że cegłówka ma jednolity kolor.

Dachówki angobowane (funkcjonalne dachówki angobowane) w wyniku angobowania są bardziej odporne na wpływ czynników atmosferycznych niż typowe cegłówki. Przez wzgląd na możliwość zmiany odcienia mogą one przybierać także bardziej zróżnicowane kolory, a dzięki zastosowaniu kwarcu i innych podobnych materiałów mogą też uzyskać bardziej błyszczącą strukturę, co powoduje, że dach (badanie szczelności dachu cena) wygląda bardzo okazale.

Rzecz jasna większa odporność i możliwość pozyskania różnych barw sprawia, że dachówki angobowane są minimum o 10% droższe aniżeli ich nieangobowane odpowiedniki. Wydatek ten jednak w czasie znacznie się opłaca, jako że dachówki tego rodzaju zdecydowanie dłużej zachowują swój wygląd, nie kruszą się i nie pokrywa ich tak łatwo mech. Są jednym słowem bardziej wytrzymałe, a więc na dłużej nam posłużą. Poniesiony koszt zwróci się więc w przyszłości.