Co to są murale oraz czy można by je umieścić w mieszkaniu?

Mural, zatem wielkogabarytowa malatura ścienna, to już kanon sztuki ulicznej. Takie części to również bardzo ciekawa postać artystycznej dekoracji wnętrz. Jak one powstają we wnętrzach, jakiego typu wymagają podłoża i w jaki sposób mają wpływ na otoczenie – o tym napiszemy w poniższym tekście.
Pochodzące z Hiszpanii dzieło ozdobne malarstwa naściennego, malunek w obecnej architekturze przeważał na bocznych elewacjach kamienic czy bloków mieszkaniowych w większych miastach.

murale

Autor: Zakłady Porcelany „Ćmielów”
Źródło: Zakłady Porcelany „Ćmielów”

Przekazem oraz gabarytem postaci murale były wykorzystywane zazwyczaj w wyrażaniu konkretnych pomysłów, sloganów lub bardziej przyziemnym intencjom, takim jak chociażby promocja towaru czy warsztatu pracy. Z czasem murale zaczęto wykorzystywać również do dekorowania przejść podziemnych, klatek schodowych czy też trafiły w końcu na ściany mieszkań. Murale pasują do dowolnego domu.
Kwestią najistotniejszą jest wyłącznie właściwy motyw oraz barwa czy metoda wytworzenia. Nie każdy będzie dobrze wyglądał rozciągnięty na murze. Gabaryty przestrzeni, w której znajdować się będzie mural także posiadają wpływ na jego odbiór oraz na prezencję. Trzeba bowiem mieć świadomość tego, że mural potrzebuje przestrzeni. Im więcej powierzchni zajmuje, tym większa powinna być przestrzeń, w której go widzimy. W pokoju dziecka mural może posiadać większą ilość szczegółów oraz detali, gdyż dzieci są uważnymi obserwatorami, uwielbiają także oglądać świat z bliska. Barwy murala należy stosować z umiarem, gdyż silne barwy działają na odmienne przedmioty (zasada relatywizmu barw).

Murale przykuwają uwagę, detronizują także inne dekoracje oraz mogą tłumić sąsiadujące kolory. W słabo oświetlonych przestrzeniach, kolory czerwony czy niebieski mogłyby się wydawać mniej wyraźne, w mniejszym stopniu czyste (blaupunkt moby blue s 09e) czy wręcz zgaszone.
Tags:  , , ,