Co znaczą parametry umieszczone na opakowaniu lornetki?

Do wykonywania wielu zawodów konieczne jest używanie dodatkowych urządzeń. Przykładowo leśniczy lub ratownik wodny muszą śledzić otaczającą ich przestrzeń, a wykonywanie takiego zadania za pomocą samych tzw.

gołych oczu mogłoby być bardzo trudne.
Z tego też powodu do wykonywania swych zadań przedstawiciele tego typu zawodów wykorzystują lornetki. To proste pozornie urządzenie posiada swoje właściwości. Przykładowo 8×32 znaczy, że taka lornetka zezwala na ośmiokrotne powiększenie obserwowanego obrazu, natomiast liczba 32 to szerokość wykorzystanej soczewki. naturalnie w sprzedaży dostępne są modele o różnych właściwościach, przykładowo 10×40 czy też 12×50, jednak należy mieć w pamięci, że razem ze zwiększeniem rozmiaru soczewek, rośnie także ciężar samej lornetki. To natomiast wywołuje, że ręka obserwatora zaczyna drżeć, a to sprawia, że widok może być niewyraźny. Decydując się na lornetkę o mniej widocznym powiększeniu, wybieramy jednocześnie narzędzie o szerszym polu obserwacji. Powszechnie przyjęło się, że najlepszy rozmiar powiększenia to zwiększenie x10.
dywan

Autor: dywany.net
Źródło: dywany.net
Jeżeli przykładowo interesujemy się ornitologią i chcemy śledzić różne ptaki, to dysponując lornetką o zwiększeniu dziesięciokrotnym oraz patrzymy na np. czyżyka odległego o sto m, to widzimy go tak, jakby znajdował się w oddaleniu 10 metrów. Należałoby także mieć w pamięci, że im mniejsze jest powiększenie lornetki, tym bardziej znacząca jest głębia ostrości widzianego obszaru.

Z tego też powodu należały dobrze wybrać taki przyrządy miernicze lub po prostu zakupić różne ich typy oraz brać lornetkę, która będzie najlepsza w danym przypadku.