Dlaczego srebrne sztućce to prawie swoista arystokracja?

Srebrne widelce i łyżki mają taką właściwość, że niektóre posiłki powodują, że ciemnieją. Majonez, ryby, jajka czy brokuły powodują, że na lśniącej powierzchni niestety osadza się siarczek, odpowiadający za śniedzenie.

Osiedle mieszkaniowe

Autor: Phillip
Źródło: http://www.flickr.com
Panie

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Czy trzeba zatem rezygnować z serwowania takich dań – oczywiście, że nie. Dobra wiadomość jest taka, że srebrne sztućce myje się stosunkowo szybko i bez trudu. Zatem srebrne sztućce „uwielbiają” swojskie metody, dokładnie takie, jakich używały już nasze prababcie. Jedną z najbardziej popularnych metod jest mycie na mokro. Do trzech litrów wrzątku należy wlać 4 łyżeczki sody oraz 5 łyżek octu.

Czy dodatkowe wiadomości odnoszące się do omawiany tutaj kwestii byłyby dla Ciebie pomocne? Jeżeli tak, kliknij ten link – to wiarygodne omówienie (sacher-cnc.pl/obrobka-cieplna/).

Umyte wcześniej sztućce trzeba zanurzyć w mieszaninie oraz zostawić tam na co najmniej 30 minut. Po upływie takiego czasu, wodę można by odlać oraz wziąć się za polerowanie sztućców. Tu przyda się mięciutka szmatka, najlepiej z bawełny lub z flaneli. Analogiczny wywar moglibyśmy przyrządzić także z litra wody oraz łyżki soli. Po upłynięciu kwadransa sztućce należy wypłukać bardzo ciepłą wodą oraz wypolerować kawałkiem miękkiego materiału.

Dobrze byłoby jednak mieć świadomość tego, że oksydowanych sztućców, czyli takich, które są pokryte cienką powłoką tlenków metali i prezentują się jak z innej epoki, nie można namaczać w roztworze soli. Takie Produkty korzystniej jest oczyścić delikatną szmatką oraz stosunkowo delikatnym detergentem. Zdarza się też tak, że na srebrnych sztućcach pojawiają się rzadkie i stosunkowo małe przebarwienia. Wówczas dobrze byłoby sięgnąć po wodę po ugotowanych kartoflach, szpinaku albo szczawiu. Jak się bowiem okazuje, kwas askorbinowy obecny w warzywach, może znakomicie sobie radzić z zaśniedziałymi punktami.

Dobrze byłoby pamiętać o tym, że szlachetne srebro „nie lubi” kontaktu z wilgocią, powietrzem, dymem papierosowym czy też ostrym światłem. To prawda, srebrne widelce i łyżki to prawie arystokracja. Wypolerowane i czyste nie „marzą” o niczym innym, jak wyłącznie o szczelnym pudełku, które wyściełane jest miękkim materiałem.