Jaka rozrywka jest odpowiednia dla naszej pociechy? Czytaj na ten temat nieco więcej

Każde dziecko domaga się zabawy. Niestety aktualnie, w dobie internetu i nowych technologii, zazwyczaj bywają to gry na komputer. Jest to uwielbiona przez dzieci forma wypełniania czasu, z którą ciężko wygrać. Ojcowie i matki głowią się w jaki sposób odciągnąć córkę czy syna od laptopa i nakłonić do innych form rozrywki.

Istnieje masę rozwijających typów wypoczynku, które mogą dobrze podziałać na rozwój dziecka. Jedną z wielu mogą być spektakle dla dzieci. Wówczas dziecko, zamiast gapienia się w laptop czy tablet ma do czynienia z żywym człowiekiem. Dziecko, poprzez udział w przedstawieniu teatralnym ma także styczność z twórczością artystyczną, co jest niezwykle ważne w rozwoju wewnętrznym i społecznym. Mimo, iż dziecko jest wyłącznie biernym obserwatorem, przeżycia, których dostarcza przedstawienie wpływają na jego wyobraźnię, rozwijają umysł i aktywizują umysł do działania. Naturalnie spektakl winien być dostosowany do zdolności poznawczych młodego obserwatora. Istnieje wiele teatrów, które posiadają w swoim programie spektakle dla dzieci.

spektakl

Autor: DlaMaluchów.Poznań
Źródło: DlaMaluchów.Poznań

Częstokroć są to przedstawienia interaktywne, gdzie aktorzy zapraszają dziecko – kocyk z imieniem i data urodzenia w świat magii na scenie, gdzie wyobraźnia nie ma żadnych ram np. ciekawe skektakle specjalne dla dzieci. To niesamowicie istotne, by w teraźniejszym elektronicznym świecie, oferować dziecku takie formyrozrywki, gdzie trzeba wytężyć wyobraźnię, która właśnie poprzez jej używanie właściwie się kształtuje. Niestety wiele dzieci preferuje gry komputerowe oraz elektroniczne gadżety aniżeli teatr, może właśnie dlatego, że nie wymagają od nich zbyt dużego wysiłku intelektualnego. Należy nakłaniać dziecko do uczestnictwa w ćwiczeniach teatralnych, które posiadają cenną wartość wychowawczą. Sztuka kształtuje dziecięcą osobowość, aktywizuje ciekawość, rozwija mowę i wzbogaca słownictwo. Uczestnicząc w przedstawieniu teatralnym, dziecko jest jego współtwórcą. W ten sposób uczy się współpracy w większej grupie, współodczuwania, odpowiedzialności. To tylko niektóre zalety zajęć teatralnych.

Bez dwóch zdań, zadaniem ojca i matki jest zapewnienie dziecku styczności z szeroko pojętą sztuką np. taką . Zaznajamianie z z każdą dziedziną sztuki. To pierwszy krok w wychowaniu wrażliwego oraz inteligentnego człowieka.