Z jakiego powodu warto wybudować garaż?

Obecnie niemalże każdy ma własny pojazd a co niektórzy nawet dwa albo więcej. Żeby służyły nam one jak najdłużej, trzeba o nie dbać. Ważne jest nie tylko prawidłowe serwisowanie, ale i ochrona samochodu przed różnymi negatywnymi warunkami atmosferycznymi.

Nie od dziś wiadomo, iż najlepiej jest trzymać swój samochód w garażu. Nie zawsze jest to jednak proste. W większych miastach ciężko wynająć pojedyncze garaże, wybudowane na jeden, góra dwa samochody. Jeśli już owe są, to najczęściej na własnościowych posesjach lub ewentualnie w blokach z lat osiemdziesiątych, kiedy to budowa tego typu garażów była powszechna. Obecnie deweloperzy zwykle budują garaże podziemne w blokach. Miejsce postojowe zdecydowanie nie należy do najtańszych, jednak warto w nie zainwestować jeśli pragniemy właściwie dbać o nasz samochód.

Jeśli nie mamy możliwości ewentualnie środków żeby kupić garaż czy miejsce postojowe na parkingu podziemnym, pozostaje nam pozostawienie pojazdu pod gołym niebem. Można wtedy kupić wysokiej jakości pokrowiec na auto, jaki pozwoli nam chronić auto przed deszczem, śniegiem, mrozem i różnymi szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

brama

Autor: lavilleautady
Źródło: flickr.com

Lokatorzy domów jednorodzinnym są w o wiele korzystniejszej sytuacji – mogą postawić garaż na własnej posesji. Czasem garaże takie dobudowane są w bryłę budynku, lecz częściej są to garaże wolnostojące bądź dobudowane do bocznej ściany domu. Zazwyczaj ludzie decydują się na garaż murowany, rzadziej na blaszany czy drewnianą wiatę. Powinno się jednak pamiętać, iż stawianie garażu murowanego należy zgłosić w odpowiedniej jednostce urzędu gminy czy miasta, podobnie jak budowę domu.

Sama budowa garażu murowanego nie jest dużym wyzwaniem. Garaż ma najczęściej kształt prostokąta, zwykle jest bez okien, czasami z dachówką na dachu, zwykle jednak z papą bądź blachą. Koszt postawienia tego garażu to kilka tysięcy złotych. Stawiając garaż, trzeba pamiętać o zamontowaniu odpowiedniej klasy bramy. Do wyboru jest wiele typów bram, np. automatyczne na pilota, ale i ręczne, otwierane na boki lub też do góry. Na rynku jest wielu wytwórców bram garażowych, na przykład bramy segmentowe hormann. Decydując się na jednego z nich, najlepiej poczytać komentarze na jego temat w Internecie, wypytać znajomych albo sprzedawców w sklepie, kogo mogą polecić.

Jeśli chcemy, aby nasz pojazd na długie lata pozostał sprawny i zadbany, powinno się zainwestować w jego garażowanie. Kupno czy postawienie garażu może nie należy do najtańszych, ale trzeba to zrobić. Inwestycja (apartamenty niechorze sprzedaż) z pewnością w niedługim czasie nam się zwróci.
Tags:  , ,