Oczekujesz cudownego klimatu we własnym domu? Co powiesz na kominek? To pomysł na zaoszczędzenie pieniędzy i wyjątkową atmosferę

Myślisz że przydałby ci się kominek? Wszystko przed Tobą, na początek powinieneś zwłaszcza odpowiedzieć sobie na zagadnienie, czy preferujesz kominek otwarty, czy lepszy będzie wkład kominkowy. Jaki model kominka stanie się dla Ciebie lepszy? Sprawdź nasze podpowiedzi.

kominek

Autor: MS więcej niż OKNA
Źródło: MS więcej niż OKNA
Kominek w domu to coś więcej niż źródło ciepła, to miłe chwile przy trzaskającym ogniu, to czas, kiedy za oknem mroźnie i nieprzyjemnie, a Ty jesteś w stanie rozkoszować się przyjemnymciepłem. Na szczęście coraz więcej ludzi może sobie założyć kominek w swoim domu. (kominki) szczególnie dzisiaj, kiedy dostępnych jest naprawdę ogromny wybór i mnóstwo rozwiązań do wyboru, czyli od wkładów kominkowych, przez oszczędne rozwiązania, po innowacyjne modele. Kiedy jednakże już będziesz pewny, że chcesz mieć kominek we własnym domu musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcesz kominek otwarty czy zamknięty.

Większość ludzi wybiera wersję zamkniętą, także ze względu na koszty dotyczące ogrzewania, niemniej są przypadki, gdy warto rozpatrzyć założenie kominka otwartego. Są to sytuacje, gdy mamy w planie palić w kominku raz na jakiś czas, tylko dla stworzenia atmosfery. W tej sytuacji jest to dogodne rozwiązanie, szczególnie, że jeśli nie będziemy eksploatowali często, to zakup wkładu byłoby zbędnym wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Tak samo należy zrobić, gdy nie potrzebujemy kominka jako podstawowego źródła ogrzewania. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że kominek otwarty zostawia w domu bardzo małą część energii, jaka powstaje po paleniu w nim drewna. Ciepło (sprawdź kotły wodne) nie utrzyma w pomieszczeniu dłużej niż przez kilkadziesiąt minut po dogaśnięciu materiału palącego.

W roli dodatkowego, a często również podstawowego źródła ciepła może wystąpić tylko kominek zamknięty. W zależności od tego, w jaki wsad będzie wyposażony jest on zdolny do ogrzania pomieszczenia, w którym jest umieszczony, a również cały dom, tak się stanie, kiedy założymy system DGP. Można ogrzać także cały dom i wodę użytkową, kiedy zastosujemy wkład z płaszczem wodnym. jednak, nawet podstawowy wkład kominkowy jest skuteczniejszy niż najlepszy kominek otwarty, gdyż jego działalność jest kilkukrotnie większa. ponadto, co niezwykle ważne, kominek z wkładem jest zupełnie bezpieczny. nie musisz pilnować ognia czy gasić go przed pójściem spać.