Opony letnie i zimowe – rady dla kupujących

„Zima znowu zaskoczyła drogowców” mawiają rok rocznie mieszkańcy Polski, jednak coraz częściej chłód zaskakuje nie speców od utrzymania dróg a samych jeżdżących samochodami. Ostre zimy należą już do przeszłości, jednak mrozy i śliska nawierzchnia stale są przyczyną dużej ilości stłuczek. Podczas zmieniających się warunków atmosferycznych jedną z najistotniejszych spraw jest prawidłowy dobór opon.

opona

Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com
Sporo osób jeździ na oponach zimowych pełnych 12 miesięcy, co jest wielkim błędem, a przede wszystkim może być niezwykle niebezpieczne. Opony zimowe zbudowane są z innego rodzaju gumy i w odróżnieniu od opon letnich mizernie radzą sobie na dziurawych lub nagrzanych drogach. Niestety wymiana opon i mechanik muszą być niezmiennym punktem w kalendarzu każdego kierującego; więcej informacji tu. O zagrożeniach wynikających z posiadania letnich opon przy ujemnych temperaturach nie warto wiele pisać, wystarczy wjechać na ulicę po nieznacznych opadach śniegu i zauważyć tańczące pojazdy, które czeka nie tylko wymiana opon, ale i odwiedziny u specjalisty typu mechanik. Naprawa samochodów nie jest tania warto więc kupić opony odpowiedniej jakości i regularnie przechodzić przeglądy. Nie ma nic gorszego niż łysa opona na śliskiej nawierzchni. Kierowcy takich wehikułów nie są w stanie zapanować nad swoim pojazdem. Faktem jest stwierdzenie, że my mieszkańcy Polski powinniśmy bardziej dbać o swoje środki transportu, a przy tym o samych siebie. Naprawa samochodów to duży koszt, jednak z pewnością przekraczają go go koszty ewentualnego leczenia, rehabilitacji czy inwalidztwa.

Interesują Cię gadżety? Więc bądź zorientowany (https://azcolor.com.pl/etykiety-samoprzylepne)! Wobec tego warto przeglądnąć kolejny wpis na frapujący temat, by dotrzeć do bardziej skrupulatnych wiadomości.

Ostatnia nowelizacja kodeksu drogowego mocno zaostrzyła kryteria wydawania prawa jazdy, jednakże problemem pozostają wiekowe modele samochodów na polskich drogach. Poza tym sam egzamin na prawo jazdy pozostawia wiele do życzenia. Interesującym rozwiązaniem jest wariant skandynawski, w którym młodzi adepci jazdy samochodem zdają podwójny test – pierwszy latem na suchej nawierzchni, drugi w czasie zimy podczas potężnych północnych mrozów. W ten sposób kursanci mają możliwość zdobycia i przećwiczenia umiejętności jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Ilu młodych polskich kierowców ma pojęcie co zrobić podczas wpadnięcia w poślizg – z pewnością za mało. Do skandynawskich standardów jeszcze nam daleko, dlatego warto opakować swoje 4 koła we właściwe opony.

opony zimowe

Autor: lungstruck
Źródło: http://www.flickr.com
Niemcy, Anglicy, Francuzi mogą pozwolić sobie na komfort jazdy na oponach całorocznych. Po pierwsze mają świetnie utrzymane drogi, po drugie klimat jest dla nich raczej łaskawy (poza nielicznymi wyjątkami). Nas pogoda nie oszczędza, z jednej strony posiada to swoje zalety, ponieważ wiemy jak radzić sobie z przeszkodami, z drugiej nie powinniśmy nie doceniać mrozów, a zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze.
Tags:  , ,