Rodzaje oceniania okresowego pracownika

Oceny okresowe pracowników to teraz popularny sposób kontrolowania ich kompetencji, ale też oszacowania tego jakie cechy pracowników są wartościowe na konkretnym stanowisku. Jak wynika z badań tylko nieco ponad 10% makro przedsiębiorstw oraz korporacji nie korzysta z tego typu metod kontroli.

Mocne wejście Twojej firmy

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Na przełomie minionych lat utworzono kilka głównych nurtów, które pozwalają na właściwą ocenę, a wśród nich różnorakie wskaźniki. Te są układane bezpośrednio w danym przedsiębiorstwie. Bierze się albowiem pod uwagę jej określone potrzeby i wymagania. Oceny okresowe pracowników pozwalają oczywiście na poprawę stanu w firmie. Wylicza się kilka rodzajów ocen tego typu a wśród nich powszechnie wykorzystywaną jest ocena 360 stopni. Dzięki niej ocena pracownika przeprowadzana jest przez wywiady nie tylko z ocenianym podwładnym, lecz też jego otoczeniem zawodowym. Tu głównie sięga się po komentarz menagerów, współpracowników a nawet klientów, z którymi podwładny współpracował.

Następnym sposobem, aby ocena pracownika przebiegła skutecznie jest ocena 180 stopni. Jest ona łudząco podobna do tej opisywanej wcześniej, rozróżnia się przede wszystkim wyłączeniem w zbieraniu opinii klientów i menagera. Tutaj zazwyczaj wiadomości o podwładnym zbiera się poprzez wywiady ze współpracownikami a także głównym szefem.Ocena pracownika jest również wykonalna dzięki technice jaką jest technika wydarzeń krytycznych. Tu kompletuje się dane na temat powodzeń oraz potknięć badanego w zakreślonym czasie.

Masz ochotę rozszerzyć swoją wiedzę na taki temat? Zapraszamy więc do przelogowania się do nowej witryny. Tam czeka na Ciebie dzisiejszy wpis (https://tefuron.pl/powloki-halar/).

Dzięki temu menager ma dobry obraz całkowitych poczynań pracownika.

To z której metody korzysta określone przedsiębiorstwo zależy od profilu działalności i potrzeby w konkretnym czasie. Zwykle tego typu ocena pracownika stosowana jest raz w roku i głównie od jej wyników zależy gratyfikacja czy kariera określonego pracownika. Wyniki ocen pozwalają też na ich weryfikację. Te informacje pozwalają podjąć dobre decyzje o przydzieleniu na przykład kolejnych szkoleń.